NSZZ RI "Solidarność" świętował 40. rocznicę rejestracji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Białkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-06-2021,11:15 Aktualizacja: 28-06-2021,11:18
A A A

Działalność NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" jest częścią historii ruchu solidarnościowego i walki o obalenie władzy komunistycznej - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników uroczystości z okazji 40. rocznicy rejestracji związku.

Szef rządu ocenił, że powstanie Związku było wydarzeniem bez precedensu, gdyż uformowała się pierwsza w powojennej historii Polski rolnicza organizacja związkowa.

NSZZ RI Solidarność, Grzegorz Puda, gospodarstwa rodzinne, sprzedaż ziemi

NSZZ RI "Solidarność" składa ministrowi propozycje

Grzegorz Puda, minister rolnictwa kontynuuje rozmowy z przedstawicielami rolników. Ostatnio spotkał się z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność". Podczas spotkania poruszono wiele tematów, które interesują...

"Mamy dziś w pamięci walkę o podmiotowość mieszkańców polskiej wsi. Dzięki jedności i determinacji tych, którzy mieli odwagę przeciwstawić się komunistycznemu reżimowi, zakończyła się ona zwycięstwem" - wskazał premier.

Jak dodał, organizacja upomniała się o godność i podstawowe prawa rolników indywidualnych. "Zjazd zjednoczeniowy w Poznaniu, który połączył trzy związki w jeden i zakończył się formalną rejestracją był zwieńczeniem tego procesu. To było wspólne zwycięstwo środowisk rolniczych aktywnie wspieranych przez kościół katolicki i NSZZ Solidarność" - napisał Morawiecki.

Premier dziękował też wszystkim, którzy podtrzymują pamięć o naszej najnowszej historii. "Chylę czoła przed bohaterami, którzy przed 40 laty walczyli o naszą suwerenność i godność, podmiotowość i niezbywalne prawo żywicieli naszego narodu" - stwierdził.

Grzegorz Puda, minister rolnictwa, który uczestniczył w uroczystości dziękował zebranym za ciężką pracę, trud i za to że "cały czas pozostaliście na tym honorowym miejscu strażników polskiej tradycji, polskiego chrześcijaństwa, polskiej wartości i kultury, która na wsi do dzisiaj nadal jest bardzo mocno wspierana".

Wraz z rejestracją 40 lat temu NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" wielki ruch Solidarności stał się pełny; dziękuję za służbę dla prawdziwie wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, dla polskiej wsi, polskiego rolnictwa - mówił z kolei w piątek Andrzej Duda podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Prezydent wręczył odznaczenia państwowe. - Byliście, twardo upominaliście się o swoje i o swoją przynależność i walczyliście o prawa wsi, o prawa rolnika, o należne mu miejsce w strukturze społeczeństwa i w państwie domagając się chociażby zrównani sytuacji rolników indywidualnych z Państwowymi Gospodarstwami Rolnymi - wskazywał Duda.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj