NSZZ RI "Solidarność" składa ministrowi propozycje

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
28-01-2021,13:30 Aktualizacja: 28-01-2021,13:41
A A A

Grzegorz Puda, minister rolnictwa kontynuuje rozmowy z przedstawicielami rolników. Ostatnio spotkał się z Prezydium Rady Krajowej NSZZ RI "Solidarność".

Podczas spotkania poruszono wiele tematów, które interesują gospodarzy. Omawiano sytuację w rolnictwie w czasie pandemii Covid 19, w tym konsekwencje dla sprzedających produkty do sektora HoReCa.

ustawa o ochronie zwierząt, piątka dla zwierząt, grzegorz puda, protesty rolników

Puda: wielu rolników uległo histerii wywołanej wokół "piątki"

- "Piątka dla zwierząt" jest dostosowaniem się do rozporządzenia UE. Nie bez znaczenia jest fakt, że w krajach unijnych wzrasta zainteresowanie mięsem pozyskiwanym bez zbędnego cierpienia zwierząt - mówi Grzegorz Puda, minister...

Szef resortu przedstawił także plan działań na najbliższą przyszłość. Przybliżył główne założenia ustawy o rodzinnych gospodarstwach, które są podstawą ustroju rolnego w Polsce.

Przedstawiciele strony związkowej szczególnie zainteresowani byli rozwiązaniami, które dotyczyć będą likwidacji konieczności zdawania gospodarstwa w razie przejścia rolnika na emeryturę.

Omawiano kierunki działań osłonowych, kwestie związane z możliwościami oddłużenia właścicieli gospodarstw, wsparcia tych rodzinnych, ubezpieczeń rolniczych oraz wstrzymania sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

Poruszono ponadto temat lokalizacji ferm przemysłowego tuczu zwierząt i wynikających z tego konsekwencji dla rolników oraz mieszkańców wsi sąsiadujących z takimi obiektami.

Podczas spotkania z ministrem NSZZ RI "Solidarność" zaproponował m.in.:

  • wydłużenie okresu wstrzymania sprzedaży ziemi z 5 do 10 lat
  • pozostawienie na dotychczasowym poziomie 2 ha powierzchni nieruchomości rolnych, wobec których wstrzymanie sprzedaży nie będzie miało zastosowania
  • możliwość odroczenia spłaty kredytów na zakup ziemi i wydłużenie okresu spłaty do 25 lat
  • możliwość odkupu przez KOWR na wniosek gospodarza nieruchomości rolnej będącej przedmiotem kredytu na zakup ziemi z możliwością jej dzierżawienia przez gospodarza
  • likwidację konieczności przekazywania ziemi w zamian za pełną emeryturę rolniczą

    Rolnictwo bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś
Poleć
Udostępnij
Skomentuj