Nowy zarząd KRiR spotkał się z ministrem rolnictwa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2015,9:25 Aktualizacja: 06-08-2015,9:42
A A A

Podczas środowego spotkania z zarządem Krajowej Rady Izb Rolniczych Marek Sawicki apelował, aby samorząd rolniczy brał aktywny udziału w trwających w resorcie rolnictwa pracach legislacyjnych.

- To wasze uprawnienie i obowiązek - mówił minister do uczestników spotkania.

Najważniejszym tematem była jednak klęska suszy na polach. - Opóźniające się prace parlamentarne nad Funduszem Wzajemnej Pomocy w Stabilizacji Dochodów Rolniczych szkodzą wszystkim rolnikom. Gdybyśmy mieli Fundusz, można powiedzieć, że od ręki, byłyby pieniądze dla poszkodowanych przez suszę rolników - podkreślił Sawicki.

Szacowanie strat może zakończyć się dopiero pod koniec sierpnia

W całym kraju pracuje ponad 400 komisji, które zajmują się szacowaniem strat w uprawach spowodowanych suszą. Pracy jest tak wiele, że cały proces może potrwać jeszcze nawet około miesiąca. Na terenie województwa podlaskiego pracuje 35...
Zaapelował także do KRIR o wsparcie trwających w Sejmie praca nad ustawą o trójstronnej komisji dialogu społecznego w rolnictwie. - Ta ustawa ureguluje sprawę dialogu w obszarze rolnictwa, a jednocześnie rozstrzygnie raz na zawsze kwestie reprezentatywności organizacji i związków zawodowych rolników - zaznaczył Marek Sawicki.

Członkowie izb rolniczych pytali o szczegóły pomocy dla plantatorów czarnej porzeczki. Minister poinformował, że znajdują się one w końcowej fazie opracowania w ministerstwie. - Liczę na szybkie decyzje Rady Ministrów - zapewnił minister.

Jednocześnie Krajowa Rada Izb Rolniczych sprzeciwiła się uzależnieniu pomocy od  niszczenia części plantacji. Takie rozwiązanie, zdaniem samorządu rolniczego, można by zastosować w kolejnych latach - informuje biuro prasowe MRiRW.

***

Tegoroczne wybory do izb rolniczych niewiele zmieniły jeżeli chodzi o osoby piastujące najważniejsze funkcje. Prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych na kolejną kadencję (do 2019 r.) pozostał Wiktor Szmulewicz. Także prawie wszyscy prezesi wojewódzkich izb rolniczych z IV kadencji utrzymali swoje stanowiska.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement
Advertisement