Nowy premier nie zapomni o rolnikach. Będzie walczył o wyrównanie dopłat

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Białkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
09-12-2017,11:00 Aktualizacja: 09-12-2017,11:20
A A A

Polska chce aktywnie włączyć się w kreowanie przyszłości Europy. Jest krajem, który odnosi widoczne sukcesy i chcemy proponować nasz model gospodarczy Europie - zapowiada desygnowany na premiera Mateusz Morawiecki.

Podczas piątkowego wywiadu w Radiu Maryja polityk zapewnił, że wraz z ministrem rolnictwa stawia sobie za cel, by dopłaty dla polskich rolników sięgnęły średniej unijnej. Jak dodał, Polska jest już ponad 13 lat w UE, a nadal polscy rolnicy są biedniejsi, niż ich konkurenci z UE.

dopłaty, pieniądze, WPR, Komisja Europejska, Jerzy Plewa, dopłaty bezpośrednie

Dopłaty. Polscy rolnicy dostaną tyle samo, co Niemcy i Francuzi?

Wspólna Polityka Rolna UE po 2020 r. powinna być bardziej ukierunkowana na ochronę klimatu i środowiska i w większym stopniu wykorzystywać innowacyjne technologie - mówił w piątek szef dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds....

- Będę na pewno bardzo intensywnie starał się negocjować to w kontekście nowego budżetu, którego negocjacje rozpoczną się za kilka miesięcy. Żeby te nierówności zniwelować - powiedział.

- Jesteśmy w takim momencie, w którym ważą się losy przyszłości Europy. My, Polacy, polski rząd musimy aktywnie włączyć się w kreowanie przyszłości Europy. Musimy dyskutować, rozmawiać z nimi często - mówił przyszły przyszły premier.

Dopytywany o opinię, że rząd PiS chce wyprowadzić nasz kraj z Unii Europejskiej, Morawiecki stwierdził, że "to zupełna nieprawda, a zarzuty są absurdalne". - Chcemy budować Europę, wartości Europy. Uważamy, że Polska jest krajem na tyle dużym, silnym, odnosimy teraz widoczne sukcesy, że chcemy też proponować nasz model gospodarczy - zapewnił.

Jak wskazał, polski rząd starając się dbać o sprawy społeczne jednocześnie tworzy "jak najlepsze warunki dla przedsiębiorców do gospodarowania, czyli stajemy się konkurencyjni". - Tym modelem chcemy zainteresować Europę - mówił.

Odnosząc się do pytania, jak powinniśmy budować pozycję Polski w UE, Morawiecki powiedział, że w każdej z instytucji unijnych mamy swojego przedstawiciela i musimy o nasze interesy dbać.

- Do tej pory było inaczej (...), bardzo często za tzw. poklepywanie po plecach ustępowaliśmy z naszej pozycji. Dzisiaj nie ustępujemy, bo widzimy bardzo dokładnie określone nasze interesy - interesy polskich firm, polskich obywateli, budżetu, polskiego państwa. My stawiamy się za polskim narodem - zakończył.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu