Nowy elewator zbożowy działa w Porcie Świnoujście

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-08-2016,10:00 Aktualizacja: 26-08-2016,10:45
A A A

17 tysięcy ton ładunku pomieści nowy elewator zbożowy OT Logistics, który został uruchomiony na Nabrzeżu Chemików w Porcie Świnoujście. Wartość inwestycji to 7,6 mln zł.

- Liczymy, że po uruchomieniu nowego elewatora zwiększymy nasze zdolności w obsłudze towarów agro - powiedział Zbigniew Nowik, prezes zarządu OT Logistics. - Chcemy dywersyfikować rodzaje przeładunków w naszym porcie, czego efektem jest rosnący udział zbóż w przeładunkach OT Port Świnoujście. W 2014 r. było to 553 tys. ton, a w 2015 r. 646 tys. ton - dodał.

Producent elewatorów zbożowych ujawnił zyski

Spółka Feerum SA zaprezentowała wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2015 r. Przychody wyniosły 15,3 mln zł, wynik EBITDA osiągnął poziom 3,2 mln zł, a zysk netto to 1,6 mln zł. Feerum jest jednym z największych w Polsce producentów...

Nowy magazyn pomieści 17 tys. ton zbóż i innych produktów rolnych. Jego powierzchnia wynosi 4 tys. m2. Rata przeładunkowa Portu Świnoujście to 16 tys. na dobę.

Obecnie w porcie w Świnoujściu trwają prace związane z pogłębieniem toru wewnętrznego do głębokości 14,5 m. Jak zapowiada Zarząd Morskich Portów Szczecin Świnoujście, zakończenie tej inwestycji planowane jest do końca br. Dzięki pogłębieniu toru możliwe będzie przyjmowanie przez port statków o zanurzeniu 13,5 m, co ma zwiększyć konkurencyjność portu w zakresie obsługiwanych ładunków.

Jak zapowiada Nowik w planach firmy jest rozbudowanie terminalu Agro w Świnoujściu, co wpłynie na zwiększenie przeładunku produktów w porcie. - Jesienią 2017 r. planujemy otwarcie w porcie kolejnego nowoczesnego elewatora zbożowego o docelowym potencjale 85 tys. ton. Szacujemy, że dzięki tej inwestycji przeładunki produktów rolnych w OT Port Świnoujście wzrosną o około 1 mln ton rocznie do ponad 1,5 mln ton - zapowiedział.

Elewator Ewa ma nowego dzierżawcę

Duńska firma Copenhagen Merchants Holding A/S przez najbliższe 30 lat będzie dzierżawić największy w kraju elewator stojący w szczecińskim porcie. Ta charakterystyczna budowla należąca do Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście...

Spółka zamierza w przyszłości wykorzystać teren Basenu Trymerskiego w Świnoujściu do uruchomienia przewozu ładunków z wykorzystaniem żeglugi śródlądowej.

- Przygotowujemy się do rozpoczęcia w Gdańsku budowy największego na południowym Bałtyku terminala do przeładunku towarów rolnych. Wierzymy, że za 5 lat będziemy mieli 50-proc. udział w przeładunkach agro na Bałtyku, nie licząc portów w Rosji - zaznacza Nowik.

OT Logistics jest największym operatorem portowym w Polsce i jednym z największych na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego w zakresie obsługi ładunków masowych i suchych oraz drobnicy.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement