Nowe wozy bojowe dla strażaków z OSP

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-03-2017,13:05 Aktualizacja: 09-03-2017,17:18
A A A

Ochotnicza Straż Pożarna to nieocenione wsparcie nie tylko dla lokalnych społeczności, ale przede wszystkim dla strażaków-zawodowców. Żeby skutecznie działać, OSP musi mieć jednak nowoczesny sprzęt.

Wreszcie jest szansa, że kilkanaście jednostek z woj. kujawsko-pomorskiego dostanie solidne wsparcie. 8 marca odbyło się uroczyste podpisanie umowy o dofinansowaniu zakupu sześciu średnich wozów ratowniczo-gaśniczych dla OSP.

policja, wypadek, Biała Podlaska, traktor, ciągnik, prokuratura

Traktorzysta zginął w zderzeniu z wozem strażackim OSP

Prokuratura Rejonowa w Białej Podlaskiej oraz policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło w środę na drodze wojewódzkiej nr 816 w miejscowości Szostaki. 65-letni traktorzysta, którym był mieszkaniec gminy...
Zakup sprzętu będzie możliwy dzięki wsparciu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Na wyposażenie strażaków ochotników z regionu trafi w tym roku w sumie 13 nowoczesnych pojazdów.

- W naszym województwie funkcjonuje bardzo duże jednostek OSP. Te najważniejsze są wpisane w sieć ratownictwa krajowego i muszą dysponować podobnym sprzętem, jak państwowa straż pożarna - mówi marszałek Piotr Całbecki. 

Dzięki środkom z RPO oddział wojewódzki Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP realizuje dwa etapy projektu "Nowoczesne służby ratownicze - zakup pojazdów dla jednostek OSP".

Pierwsza umowa o dofinansowanie, zawarta w grudniu 2016 roku, dotyczyła zakupu siedmiu ciężkich samochodów ratowniczo-gaśniczych które trafią do jednostek OSP w Papowie Toruńskim (powiat toruński, gmina Łysomice), Lnianie (powiat świecki, gmina Lniano, Śmiłowicach (powiat włocławski, gmina Choceń), Tłuchowie (powiat lipnowski), Straszewie (powiat aleksandrowski, gmina Koneck), Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki) i Nowej Wsi Wielkiej (powiat bydgoski). Wartość tej części projektu to 6,5 mln zł, a dofinansowanie z naszego RPO wynosi 4,2 mln zł.

straż pożarna, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, OSP

Strażacy z OSP na pewno na tym skorzystają

Na kwotę 140 mln zł opiewa umowa, którą Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zawarł z Komendą Główną Państwowej Straży Pożarnej.  Chodzi o dofinansowanie projektu "Zwiększenie skuteczności prowadzenia...
Trwa postępowanie przetargowe na zakup sprzętu.

Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego odbyło się podpisanie umowy o dofinansowaniu drugiego etapu projektu, dotyczącego zakupu sześciu wozów typu GBA  (średni samochód gaśniczy ze zbiornikiem wodnym i autopompą), które trafią do następujących jednostek:

  • OSP Dobre (powiat radziejowski, gmina Dobre),
  • OSP Kowalewo Pomorskie (powiat golubsko-dobrzyński, gmina Kowalewo Pomorskie),
  • OSP Skrwilno (powiat rypiński, gmina Skrwilno),
  • OSP Sośno (powiat sępoleński, gmina Sośno),
  • OSP Śliwice (powiat tucholski, gmina Śliwice),
  • OSP Unisław (powiat chełmiński, gmina Unisław).

Całkowity koszt tego etapu projektu to 4,3 mln zł, a wartość dofinansowania w ramach naszego RPO wynosi 2,8 mln zł. Zakup wozów odbędzie się jeszcze w tym roku.

Strażacy ochotnicy z woj. kujawsko-pomorskiego byli też beneficjentami wsparcia z RPO w poprzedniej perspektywie finansowej Unii Europejskiej. W ramach czterech edycji projektu "Ludziom na ratunek" do jednostek OSP trafiły między innymi narzędzia hydrauliczne, motopompy pożarnicze i zestawy ratownictwa medycznego oraz inny sprzęt służący do ratowania życia, zdrowia i mienia.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu