Nielegalne zatrudnienie obcokrajowców w przetwórstwie rybnym. Pogranicznicy wystąpią do sądu

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
15-04-2024,9:40 Aktualizacja: 15-04-2024,16:48
A A A

Legalność pracy blisko 390 cudzoziemców z Kolumbii, Peru, Kuby, Zimbabwe, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii i Gruzji zweryfikowali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Ustce (woj. pomorskie).

Niedawno zakończyli oni kontrolę w dwóch firmach świadczących usługi jako agencje pracy oraz zajmujących się outsourcingiem pracowniczym na terenie Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Cudzoziemcy byli kierowani do pracy w przetwórstwie rybnym. Funkcjonariusze stwierdzili, że 155 cudzoziemców pracowało nielegalne, nie mieli wymaganych zezwoleń i dokumentów uprawniających do legalnego pobytu w Polsce. Dodatkowo mundurowi ustalili, że 102 cudzoziemcom pracodawca powierzył pracę na innych warunkach niż określone w zezwoleniach na pracę. Ponadto nie poinformował pisemnie właściwych urzędów o podjęciu lub niepodjęciu pracy przez cudzoziemców w wymaganym terminie. Przeciwko pracodawcy i cudzoziemcom Straż Graniczna skieruje do sądu wnioski o ukaranie” – czytamy w komunikacie Morskiego Oddziału SG.

Jak w nim podkreślono, „zakończona kontrola obrazuje nowy trend migracyjny pod względem ekonomicznym i świadczenia pracy na polskim rynku przez cudzoziemców pochodzących z rejonu Ameryki Łacińskiej i Południowej”.

Poleć
Udostępnij