Nie wszyscy rolnicy dostaną wsparcie. Susza pustoszy uprawy

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
20-06-2018,11:40 Aktualizacja: 20-06-2018,13:53
A A A

Panująca w Polsce od kilku tygodni susza negatywnie wpływa na wzrost roślin i spowoduje spadek zbiorów zbóż i rzepaku - mówili eksperci i rolnicy na konferencji Krajowej Federacji Producentów Zbóż.

Według Instytutu Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa, który monitoruje suszę, niedobór wody występuje na całym obszarze kraju. Do 10 czerwca susza objęła już połowę gruntów ornych i najbardziej dotyka uprawy zbóż jarych i ozimych.

susza rolnicza, niedobór wody, klimatyczny bilans wodny, izby rolnicze, krir, stan klęski żywiołowej

Susza gnębi rolników. Chcą wprowadzenia klęski żywiołowej

Brak możliwości ubiegania się o szacowanie strat na łąkach, czy kuriozalne wymogi dotyczące dokumentów składanych komisjom klęskowym - takie m.in. problemy związane z wszechobecną już suszą zgłaszają izby rolnicze.   Rolniczy samorząd z...

Jacek Bogucki, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi powiedział, że resort zdaje sobie sprawę, że tak niekorzystna pogoda spowoduje straty w wielu gospodarstwach. Dodał, że jego zdaniem budżetu państwa może nie stać na to, by wypłacić pomoc każdemu gospodarstwu, które poniesie straty przez suszę.

- Straty możemy pewnie już oceniać w milionach złotych, takiej skali nie było nigdy - mówił. Dlatego pomoc musi być kierowana tam, gdzie rolnicy znaleźli się w najtrudniejszej sytuacji.

Bogucki poinformował, że resort pracuje nad mechanizmem, który ma skierować pomoc głównie tam, gdzie rolnicy ponoszą straty już kolejny rok. Chodzi o to, by te gospodarstwa dostały bardziej znaczące wsparcie.

- Prawdopodobnie na posiedzenia Rady Ministrów trafi projekt rozporządzenia, które przygotowujemy od czterech miesięcy i dotyczy nie tylko pomocy klęskowej, ale kwestii afrykańskiego pomoru świń. Będzie to projekt, który obniża oprocentowanie kredytów klęskowych do 0,5 proc. - powiedział.

susza rolnicza, jacek sasin, rada ministrów, niedobór wody,

Susza rolnicza martwi polityków. Rząd szykuje się do działania

W środę na posiedzeniu Rady Ministrów zostanie przedstawiona informacja ministra rolnictwa o stanie suszy w Polsce - zapowiedział we wtorek Jacek Sasin, szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zapewnił, że rząd jest zdecydowany szybko i...

Przypomniał, że w ubiegłym roku pomocą objęte były tereny, na których wystąpiły nawałnice. Wówczas rolnicy mogli dostać pomoc w wysokości 1 tys. zł/ha w przypadku upraw sadowniczych - 2 tys. Do rolników w sumie trafiło ponad 400 mln zł.

Zuzanna Sawińska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu poinformowała, że tegoroczny maj był najcieplejszy od 55 lat, odkąd prowadzone są badania. Średnia temperatura wyniosła 18,7 stopnia C (w ub.r. - było to 15,3 stopnia). Przy tak wysokiej temperaturze i dużym nasłonecznieniu brak opadów powoduje, że rośliny nie mają odpowiednich warunków do wzrostu, co oznacza gorsze zbiory.

Dodała, że z wieloletnich obserwacji wynika, że co 10 lat wegetacja przyspiesza o 4 dni. Rosną też opady, ale nie są rozłożone równomiernie, a większość przypada na okres zimowy.

W ocenie ekspertów w tym roku będzie znacznie przyspieszenie żniw. Możliwe jest, że zbiory jęczmienia rozpoczną się już za kilka dni, a rzepaku pod koniec czerwca. Zasadnicze żniwa powinny rozpocząć się ok. 5 lipca.

Tegoroczne zbiory zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku, gdy uzyskano 31,9 mln ton ziarna (wraz z kukurydzą). Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej ocenia, że mogą być na poziomie 28,5 mln ton, a Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w granicach 26,5-28,5 mln ton. Natomiast Krajowa Federacja Producentów Zbóż nie podała szacunków, a jedynie stwierdzono, że zbiory zbóż ozimych będą o 10 proc. niższe od ubiegłorocznych, a jarych - o ok. 25 proc.

Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych mniej będzie rzepaku - zbiory będą na poziomie 2 mln ton wobec 2,7 mln ton w ub. r.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj