Największe zagrożenie pożarowe w lasach od początku roku

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
11-06-2015,12:10 Aktualizacja: 11-06-2015,12:37
A A A

Strażacy biją na alarm. W większości regionów występuje duże zagrożenie pożarowe. To efekt rekordowych jak na koniec maja i początek czerwca temperatur oraz niewielkiej sumy opadów deszczu.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega, że największe upały dopiero przed nami. Blisko 30 stopni Celsjusza ma być w piątek, sobotę i niedzielę w większości województw, a to oznacza dalszy wzrost zagrożenia pożarami.

Już dziś strażacy do pożarów lasów i łąk w całym kraju wyjeżdżają kilkaset razy dziennie, a to przecież dopiero początek sezonu. Zwracają uwagę, że polskie lasy ze względu na swój charakter i strukturę gatunkową (znaczna przewaga gatunków iglastych, zwłaszcza sosny) należą do najbardziej zagrożonych pożarami w Europie.

W zapobieganiu i lokalizowaniu zarzewi ognia straży pożarnej pomagają leśnicy. Lasy Państwowe w systemie ochrony przeciwpożarowej coraz częściej wykorzystują nowoczesne rozwiązania takiej jak np. fotokamery.

RCB w czwartek rano opublikowało mapę kraju, z której wynika, że średnie zagrożenie pożarowe występuje jedynie w części województwa mazowieckiego, świętokrzyskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego, a więc wszędzie tam, gdzie w poniedziałek, wtorek i środę padał deszcz. W pozostałych regionach mamy do czynienia z dużym zagrożeniem pożarowym.Podobną mapę opublikowała również mazowiecka straż pożarna informując, że sytuacja w regionie jest najtrudniejsza od początku roku.Ze statystyk wynika, że wśród najczęstszych przyczyn groźnych pożarów jest rozpalanie w miejscach niedozwolonych ognisk, wchodzenie do lasu mimo okresowych zakazów wstępu, wyrzucanie niedopałków, niefrasobliwe wypalanie traw i celowe podpalenia.

Pogoda dla rolników. Sprawdź prognozę pogody na najbliższe dni

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement