Na Podlasiu ruszył odstrzał sanitarny dzików

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-04-2016,10:00 Aktualizacja: 14-04-2016,11:04
A A A

W Podlaskiem ruszył odstrzał sanitarny dzików w ramach walki z wirusem ASF. W regionie odstrzelonych ma być ponad 1,7 tys. dzików - poinformowano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku.

Podlaskie jest jak dotąd jedynym województwem, gdzie wystąpił wirus afrykańskiego pomoru świń u dzików (90 przypadków), odnotowano też trzy ogniska tego wirusa u trzody chlewnej.

Minister rolnictwa zdecydował o odstrzale sanitarnym 40 tys. dzików w obszarze o szerokości 50 km wzdłuż granicy z Białorusią i Ukrainą. Obejmuje on łącznie 312 gmin, z tego 78 objętych restrykcjami w związku z ASF (poza parkami narodowymi).

platforma obywatelska, po, krzysztof jurgiel, odstrzał dzików

PO znów krytykuje Jurgiela. Teraz za odstrzał dzików

Politycy PO po raz kolejny skrytykowali decyzję Krzysztof Jurgiela, ministra rolnictwa o odstrzale 40 tys. dzików przy wschodniej granicy Polski. Zwrócili się z apelem o wstrzymanie odstrzału. Chodzi o rozporządzenie szefa resortu z...

Rozporządzenie ministra w tej sprawie ukazało się w lutym. Zakłada ono zmniejszenie populacji dzika tak, by na jednym kilometrze kwadratowym znajdowało się najwyżej pół osobnika. Na odstrzał jest przeznaczonych kilkanaście mln zł. Odstrzał sanitarny jest dodatkowym odstrzałem, poza bieżącymi planami łowieckimi.

Jan Zabielski, wicewojewoda podlaski podkreślił, że problem ASF dotyczy dzików, za sprawą których wirus się rozprzestrzenia i dlatego głównym celem jest ograniczenie liczebności tych zwierząt.

- Jest to wielki problem, problem społeczny. Rolnicy mają problem ze zbytem trzody chlewnej - mówił wicewojewoda. Apelował, by dziki były redukowane nie tylko w ramach odstrzałów sanitarnych, ale też w ramach bieżących planów łowieckich, bo tylko wtedy można "uzyskać efekt".

Stefan Krajewski, członek zarządu województwa przypomniał, że Podlaskie zmaga się z problem ASF od dwóch lat i rozwiązanie tych spraw jest bardzo ważne, bo są np. sygnały, że zakłady, które wcześniej deklarowały skup trzody od rolników nie chcą tego robić, a rolnicy z obszaru z ograniczeniami rezygnują z hodowli.

Powiedział, że w regionie odstrzał sanitarny odbywa się w 12 powiatach, choć nie we wszystkich gminach. Dodał, że już wiadomo, że odstrzał nie będzie prowadzony we wszystkich obwodach łowieckich, bo są takie gdzie dzików jest mało.
odstrzał dzików na Podlasiu, limity odstrzałów dzików, koła łowieckie

Ministerstwo wydało polecenie przyspieszenia odstrzału dzików

Główny Lekarz Weterynarii dostał polecenie przyspieszenia sanitarnego odstrzału dzików - poinformował Zbigniew Babalski, wiceminister rolnictwa. Rolnicy alarmują, że powiatowi lekarze weterynarii nie podpisują stosownych umów z...

Henryk Grabowski, wojewódzki lekarz weterynarii poinformował, że w Podlaskiem w ramach odstrzału sanitarnego ma być odstrzelonych ponad 1,78 tys. dzików, najwięcej - 427 w powiecie białostockim. Jak dotąd odstrzelono ok. 40 dzików. W regionie jest zawartych 77 umów na 77 obwodów łowieckich, gdzie odstrzał sanitarny jest obowiązkowy.

Lekarz wyjaśnił, że to te obwody, gdzie obecnie jest więcej niż pół dzika na km kwadratowy. Jest też kolejnych 207 umów na fakultatywne - a nie obowiązkowe - odstrzały sanitarne w innych obwodach, gdzie dzików jest mniej (0,3-0,4 dzika na km kwadratowy).

Jarosław Żukowski, szef białostockiego okręgu Polskiego Związku Łowieckiego powiedział, że dzików w regionie generalnie jest mniej za sprawą intensywnych odstrzałów prowadzonych od dwóch lat.

Z danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku z zimowej inwentaryzacji zwierzyny wynika, że populacja dzików znacznie się zmniejszyła. Obecnie dzików w regionie jest ok. 12,5 tys. Dla porównania podał, że w sezonie łowieckim 2015-2016 było to 15,4 tys.

Łowczy okręgowi Polskiego Związku Łowieckiego w Białymstoku, Łomży i Suwałkach poinformowali, że łącznie na ich terenie w ostatnim sezonie łowieckim zakończonym 31 marca odstrzelono prawie 9,5 tys. dzików, w tym 470 za pieniądze przeznaczone specjalnie na ten cel przez samorząd województwa podlaskiego. Koła łowieckie wypłaciły też łącznie ponad 1,3 mln zł odszkodowań za zniszczenia w uprawach dokonane przez dziki.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj