Na Podkarpaciu z powodu suszy rolnicy stracili miliony złotych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
03-09-2015,8:25 Aktualizacja: 03-09-2015,8:56
A A A

Podkarpaccy rolnicy z powodu suszy stracili ponad 7 mln zł – wynika z dotychczasowych szacunków gminnych komisji powołanych przez wojewodę podkarpackiego.

Jak poinformowała PAP Małgorzata Oczoś-Błądzińska, rzeczniczka wojewody podkarpackiego z powodu suszy ucierpiało ponad 1,2 tys. gospodarstw rolnych. - Powierzchnia upraw w województwie dotkniętych suszą to ponad 8 tys. hektarów - dodała.

Najbardziej brak deszczu dotknął gminę Czarna w powiecie dębickim - ok. 1,2 tys. hektarów, a straty z tego powodu oszacowano na 5,5 mln zł. Susza objęła również duże obszary w gminach Cieszanów, Czermin, Gorzyce, Lubaczów, Mielec, Narol, Oleszyce i Horyniec Zdrój. W tej ostatniej obszar objęty suszą to 1 tys. ha, a straty zostały oszacowane na 1,2 mln zł.

kukurydza_susza_pomoc

Rząd przyjął uchwałę w sprawie programu pomocy dla rolników

Rada Ministrów podjęła w poniedziałek uchwałę w sprawie ustanowienia programu pomocy dla rolników, którzy ponieśli straty w gospodarstwach spowodowane wystąpieniem suszy - poinformowała na konferencji prasowej premier Ewa...

Susza poczyniła szkody szczególnie w uprawach owoców miękkich - malinach i porzeczkach. Szkody są również w uprawach rzepaku, kukurydzy, buraków cukrowych, zbóż i ziemniaków.

Od 11 września wszyscy rolnicy poszkodowani przez suszę, których straty wyniosły co najmniej 30 proc. strat średniorocznej produkcji z okresu trzech lat, będą mogli składać do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o pomoc finansową z budżetu państwa.

Maksymalna wysokość pomocy wynosi 800 zł/ha owocujących drzew i krzewów owocowych oraz do 400 zł na hektar pozostałych upraw rolnych. Te kwoty będą pomniejszone o 50 proc. w przypadku, gdy rolnik nie ubezpieczył przynajmniej połowy swoich upraw.

Pomoc będzie udzielana także w formie: dopłat do oprocentowania kredytów preferencyjnych przeznaczonych na wznowienie produkcji, odroczenie terminu płatności bieżących składek KRUS i rozłożenie ich na dogodne raty; przesunięciu terminu spłat i rozłożenie na raty należności z tytułu umów sprzedaży i dzierżawy gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz udzielenia ulg w czynszu. Przewidziana jest też możliwość uzyskania ulg w podatku rolnym.

W tegorocznym budżecie zabezpieczone zostały środki na realizację pomocy w wysokości 450 mln zł.

Poleć
Udostępnij
KDK GARZYN 2023 - ZOBACZ RELACJĘ!