Na nowych targowiskach będą promować lokalne produkty

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Marcin Boguszewski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-08-2020,19:25 Aktualizacja: 06-08-2020,19:26
A A A

Do końca sierpnia samorządy z Warmii i Mazur mogą starać się o dofinansowanie budowy lub rozbudowy targowisk - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na inwestycje przewidziano do podziału blisko 2,9 mln zł.

W konkursie ogłoszonym przez zarząd województwa o wsparcie inwestycji mogą ubiegać się gminy, powiaty, związki międzygminne oraz związki powiatów.

przypadki asf, wirus asf, padłe dziki, zakażone dziki, asf, afrytkański pomór świń, trzoda chlewna, hodowcy świń

Duże hodowle świń na Warmii i Mazurach zagrożone?

Wirus ASF w tym roku jest bardziej aktywny, niż w poprzednich latach. Doskonale pokazują to statystyki mówiące o liczbie przypadków tej choroby u dzików. Przypadków ASF na Warmii i Mazurach w okresie od stycznia do maja,...

Dofinansowanie ma być wykorzystane na budowę lub przebudowę targowisk, a także obiektów budowlanych przeznaczonych m.in. do promocji lokalnych produktów.

Według urzędu marszałkowskiego, do wykorzystania w regionie jest blisko 2,9 mln zł. Pieniądze pochodzą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 i mają przyczynić się do tworzenia, ulepszania i rozwijania podstawowych usług lokalnych dla ludności wiejskiej, w tym rekreacji, kultury i powiązanej infrastruktury. Wnioski będą przyjmowane do 31 sierpnia.

Powstałe lub przebudowane targowiska powinny być utwardzone, oświetlone, częściowo zadaszone, wyposażone w instalacje sanitarne oraz miejsca parkingowe.

Zgodnie z wymogami konkursu, powierzchnia handlowa przeznaczona pod sprzedaż produktów rolno-spożywczych ma stanowić co najmniej 30 proc. całej powierzchni handlowej. Projekty są realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 200 tys. mieszkańców.

W pierwszej edycji konkursu, przeprowadzonej w 2017 r. podpisano 11 umów o przyznaniu pomocy na kwotę ponad 9,5 mln zł.

Wsparcie otrzymały wówczas gminy: Nidzica, Biała Piska, Olecko, Rybno, Lidzbark i Biskupiec Pomorski oraz miasta: Elbląg, Kętrzyn i Bartoszyce.

Z kolei gminy Orneta i Mikołajki zrezygnowały z dofinansowania w trakcie realizacji projektów. Dlatego suma wypłaconych do tej pory środków wyniosła blisko 7 mln zł.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj