Myśliwi z krótka bronią. Jest projekt rozporządzenia

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
29-06-2022,11:00 Aktualizacja: 29-06-2022,11:05
A A A

Projekt rozporządzenia ministra klimatu i środowiska zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków wykonywania polowania i znakowania tusz trafił do konsultacji społecznych i opiniowania.

Poinformował o tym Polski Związek Łowiecki, według którego główne proponowane zmiany dotyczące wykonywania polowania to:

myśliwi, polowania na dziki, Polski Związek Łowiecki, padłe dziki, asf, wirus asf, sezon łowiecki, odstrzał sanitarny

Myśliwi w kwietniu polowali ponad 100 tysięcy razy

Myśliwi po procesie wydzierżawiania obwodów ruszyli chronić uprawy przed dzikami. Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego prezentuje podsumowanie kwietnia dotyczące ich aktywności w związku z ochroną upraw przed dzikami oraz walki...

  • rozszerzenie katalogu broni palnej o krótką broń palną z przeznaczeniem do dostrzeliwania postrzałków zwierzyny oraz uśmiercania drapieżników schwytanych w pułapki żywołowne
  • użycie nokto- i termowizji przy polowaniu na drapieżniki i inwazyjne gatunki obce (IGO)
  • możliwość polowania indywidualnego na zające przy użyciu ptaków łowczych

W nowelizacji rzeczywiście zaproponowano rozszerzenie katalogu broni palnej, jaka może być wykorzystywana do wykonywania polowania, o krótką broń palną z przeznaczeniem do dostrzeliwania postrzałków zwierzyny oraz uśmiercania drapieżników schwytanych w pułapki żywołowne.

"Zaproponowana zmiana ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa myśliwych i używanych do polowania psów myśliwskich przy wykonywaniu czynności dostrzeliwania rannej zwierzyny. Co do zasady uchodzi ona w trudnodostępne, porośnięte gęstą roślinnością miejsca, w których operowanie długą myśliwską bronią palną jest utrudnione. Tym bardziej, że w większości przypadków wyposażona jest w celowniki optyczne pozwalające oddawać skuteczne strzały na dalsze odległości, ale ze względu na powiększenie i ograniczone pole widzenia utrudnia uchwycenie celu na krótkim dystansie. Ponadto zaproponowana zmiana ma na celu zapewnienie myśliwym możliwości bezpiecznego uśmiercania drapieżników schwytanych w pułapki żywołowne" - brzmi uzasadnienie do aktu.

Myśliwi ujęli kłusowników, nielegalne polowanie, kompleks leśny w Bielanach

Myśliwi ujęli kłusowników

Dwóch kłusowników ujętych przez myśliwych z Koła Łowieckiego "Orzeł" w Osieku przejęli funkcjonariusze z Komisariatu Policji w Kętach (pow. oświęcimski, woj. małopolskie). Mężczyźni zostali ujęci w jednym z kompleksów...

W nowelizacji zaproponowano ponadto obniżenie minimalnej wymaganej energii kinetycznej pocisku dla amunicji używanej do polowania przy użyciu długiej myśliwskiej broni palnej z 1000J do 400J w odległości 100 m od wylotu lufy.

Pozwolić to ma na stosowanie do polowania na drapieżniki amunicji mniejszych niż dotychczas, ale równie skutecznych kalibrów, które są powszechnie używane do polowania na drapieżniki w innych krajach, np. w Czechach, Niemczech i Austrii.

Dodatkową zaletą stosowania mniejszych niż dotychczas kalibrów jest znaczne ograniczenie huku wystrzału, co poprawia komfort polowania oraz niweluje związaną z nim uciążliwość, szczególnie w porze nocnej, dla innych osób zamieszkujących w pobliżu obwodów łowieckich.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj