Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na "Filmowy skansen"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2017,9:55 Aktualizacja: 14-02-2017,10:14
A A A

Fotosy i zdjęcia z planów filmów, realizowanych w Parku Etnograficznym w Tokarni k. Kielc, będą prezentowane od 14 lutego na wystawie w Dworku Laszczyków Muzeum Wsi Kieleckiej. W skansenie powstawały ujęcia m. in. do "Wołynia", "Papuszy" i "Ślubów panieńskich".

Na wystawie, można zobaczyć jak wyglądała praca twórców - nie tylko aktorów, ale także reżyserów, scenografów czy charakteryzatorów. Beata Ryń, rzeczniczka muzeum powiedziała, że ekspozycja nie tylko przybliża filmy, do których zdjęcia kręcono w skansenie w Tokarni, ale dokumentuje również wydarzenia z udziałem popularnych aktorów, dziejące się podczas Festiwalu Filmów i Spotkań Niezwykłych - imprezy odbywającej się od 4 lat w Muzeum Wsi Kieleckiej.

Ciechanowiec, muzeum, podlaskie, wystawa o historii rolnictwa, Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

4 mln zł na projekt Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

Reaktywacja wystawy o historii rolnictwa, remont zabytkowych zabudowań a także wymiana ścieżek na terenie Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu (Podlaskie) będzie możliwa dzięki unijnemu wsparciu. Placówka na ten cel otrzymała prawie 4 mln zł...

Na wystawie prezentowane są m. in. zdjęcia z planów takich produkcji jak: "Syzyfowe prace" Pawła Komorowskiego (2000 r.), "Śluby panieńskie" Filipa Bajona (2010 r.), "Papusza" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013 r.), "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego (2016 r.), "Wyklęty" Konrada Łęckiego, którego premierę zaplanowano na marzec.

W Tokarni powstawały też m. in. "Wiedźmin" Marka Brodzkiego i "Przedwiośnie" Bajona (obie produkcje z 2001 r.). Kręcone były tu również etiudy firmowe i rekonstrukcje historyczne do filmów dokumentalnych.

Filmowcy najczęściej wykorzystują w skansenie tzw. Sektor Świętokrzyski - część placówki z historycznymi obiektami pochodzącymi ze wsi sprzed ponad stu lat: budynkami gospodarczymi, chałupami, przydrożnymi kapliczkami.

Ekspozycję wzbogaca multimedialny pokaz fragmentów filmów zrealizowanych w skansenie, eksponaty, wykorzystywane na planach filmowych oraz unikatowe aparaty fotograficzne m. in. z początku XX w.

Ekspozycję będzie można oglądać we wnętrzach Dworku Laszczyków w Kielcach do 23 marca.

Poleć
Udostępnij