Murem stoją za utrzymaniem dopłat bezpośrednich

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Longina Grzegórska-Szpyt (PAP), (em) | redakcja@agropolska.pl
03-11-2018,16:00 Aktualizacja: 03-11-2018,16:26
A A A

Chęć utrzymania Wspólnej Polityki Rolnej, w tym dopłat bezpośrednich, bez cięć w przyszłej perspektywie finansowej UE - zadeklarowali w Warszawie szefowie resortów rolnictwa Polski i Niemiec.

W ramach XV konsultacji polsko-niemieckich przeprowadzone zostały rozmowy Jana Krzysztofa Ardanowskiego i Julii Klöckner, którzy zadeklarowali wolę dalszego zacieśniania i pogłębiania współpracy na rzecz silnego i cyfrowego rolnictwa z uwzględnieniem zrównoważonego rozwój obszarów wiejskich.

dopłaty, pieniądze, WPR, Brexit, Jan Krzysztof Ardanowski, UE

Polska nie zgadza się na zmniejszanie budżetu WPR

Nie wolno dążyć do zmniejszenia budżetu Wspólnej Polityki Rolnej, bo stracą na tym nie tylko rolnicy, ale i społeczeństwa europejskie - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski w poniedziałek podczas wspólnej konferencji...

Ardanowski podkreślił, że najważniejszym problemem, który stoi przed nami jest przyszły budżet na realizację Wspólnej Polityki Rolnej. Zwrócił również uwagę, że trudno jest pogodzić rosnące wymagania związane z ochroną środowiska, w tym klimatu, ze zmniejszonymi środkami na realizacje tych ambitnych celów.

Ministrowie obu krajów wskazali również na możliwe zaangażowanie rolnictwa w rozwiązywanie problemów związanych z migracją i ubóstwem na świecie.

Strony podkreśliły, wspólne stanowisko w zakresie utrzymania WPR opartej na dwóch filarach oraz braku cięć w budżecie UE na WPR, oraz za systemem płatności bezpośrednich, które są bardzo ważne dla stabilności dochodów rolników.

Klöckner podniosła kwestię gwałtowności zmian klimatycznych, które powodują duże straty w produkcji rolnej, czy to ze względu na suszę czy też nadmierne opady.

"Rolnictwo jest niejako ofiarą zmian klimatycznych, a jednocześnie przyczynia się również do anomalii" - powiedziała cytowana w komunikacie po spotkaniu.

WPR, Wspólna Polityka Rolna, rolnictwo, pieniądze, ETO, Janusz Wojciechowski

Przyszła WPR? Rolnicy muszą dostawać środki na realne działania

Opracowania, jeśli np. chodzi o PROW, są akademickie, a rolnik niewiele z tego rozumie - uważa Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. Stąd konieczność uproszczenia procedur i wykluczenia sprzeczności. A płacić trzeba...

Obie strony wskazały na konieczność zrównoważonego i nowoczesnego rozwoju oraz niezbędną poprawę warunków życia na wsi i utrzymanie bezpiecznych miejsc pracy. "Obszary wiejskie w Polsce i Niemczech stoją obecnie przed poważnymi wyzwaniami związanymi ze zmianami demograficznymi oraz zmianą klimatu - podkreślono w komunikacie.

Podczas konsultacji obie strony zadeklarowały wolę dalszego zacieśniania i pogłębiania współpracy Polski i Niemiec na rzecz silnego i cyfrowego rolnictwa. "Zagwarantuje to bezpieczeństwo żywnościowe, nie tylko obu krajów, ale również całej UE, przyczyniając się do walki z głodem na świecie a także do wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu rolno-żywnościowym - czytamy.

"Polska i Niemcy są zdecydowane działać na rzecz dalszego rozwoju silnych i atrakcyjnych obszarów wiejskich, a także na rzecz silnej pozycji konkurencyjnej UE na globalnym rynku rolnym, gdzie cyfryzacja zyskuje na znaczeniu i pozwolą na najbardziej optymalne osiągniecie celów stawianych przed współczesnym rolnictwem" - dodano.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu