MTP pomogą zorganizować aukcję "Pride of Poland"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
29-04-2016,15:20 Aktualizacja: 29-04-2016,15:35
A A A

Tegoroczna aukcja koni arabskich "Pride of Poland" odbędzie się zgodnie z planem - zapewnił Waldemar Humięcki, prezes Agencji Nieruchomości Rolnych. Współorganizatorem imprezy będą Międzynarodowe Targi Poznańskie.

- Bardzo nam zależy na jak najlepszym przygotowaniu aukcji i jej organizatorem będzie spółka w Janowie Podlaskim, a pod wykonawcą Międzynarodowe Tragi Poznańskie - poinformował w piątek szef ANR.

- Jestem przekonany, że aukcja odbędzie się na odpowiednim poziomie - dodał oceniając, że MTP są sprawnym organizatorem różnych imprez. Impreza została zaplanowana na 15 sierpnia.

Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski, michałowo

Skomorowski zapewnia: "Pride of Poland" odbędzie się

Firma Polturf organizująca do wielu lat w stadninie w Janowie Podlaskim Dni Konia Arabskiego i aukcję koni "Pride of Poland" rozwiązała umowę o organizacji tych imprez w 2016 r. - Aukcja się odbędzie – zapewnia prezes stadniny Marek...

Na aukcji zostanie wystawione 60 koni z hodowli państwowej oraz 5 właścicieli prywatnych. - Lista koni przeznaczonych na aukcję już jest, wkrótce będzie robiony katalog koni - poinformował wiceprezes Agencji Karol Tylenda.

Wyjaśnił, że decyzja w sprawie organizacji aukcji zapadła przed dwoma tygodniami, prowadzone były rozmowy ze stadninami i kilkoma potencjalnymi operatorami. - Zdecydowaliśmy z działem prawnym, że umowa z Polturfem zostanie wypowiedziana. Stało się to 26 kwietnia - poinformował Tylenda. Dodał, że mecenas reprezentujący stadniny "skutecznie dostarczył wypowiedzenie umowy".

Tylenda zaznaczył, że były bardzo duże trudności z kontaktowaniem się z właścicielką tej firmy, gdyż siedziba Polturfu znajduje się w mieszkaniu prywatnym i dostęp do niego jest utrudniony - jest ono zawsze zamknięte, a ochroniarz tłumaczy, że nikogo tam nie ma. Jak mówił, nie wyobraża sobie firmy, która operuje milionami złotych, a mieści się w prywatnym mieszkaniu.

Firma Polturf od kilkunastu lat organizowała w Janowie Podlaskim prestiżowe imprezy - Dni Konia Arabskiego i aukcję "Pride of Poland", na której sprzedawane są wyhodowane w Polsce wysokiej klasy konie arabskie pochodzące z państwowych stadnin w Janowie, Michałowie oraz Białce.
Dni Konia Arabskiego, pride of poland, janów podlaski, michałowo

Dni Konia Arabskiego mogą się nie odbyć

Barbara Mazur, właścicielka Polturfu poinformowała, że rozwiązała umowę ze stadninami w Janowie Podlaskim i Michałowie. Firma organizowała jedną z najbardziej prestiżowych aukcji koni arabskich "Pride of Poland". - Powodem tej decyzji...

Prezes Humięcki zapytany, kto pierwszy wymówił umowę przyznał, że była to firma Polturf. Jej właścicielka Barbara Mazur na swojej stronie internetowej napisała, że w związku z brakiem jakiejkolwiek współpracy z obecnymi zarządami Stadnin 26 kwietnia rozwiązała umowę. Zdaniem Mazur brak współpracy uniemożliwił zorganizowanie imprezy na zakładanym poziomie.

Według Tylendy zainteresowanie aukcją jest ogromne. - Przedstawiciele państw bliskowschodnich, europejskich, ze Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają nie dla grupy ludzi, a dla piękna konia arabskiego - przekonywał.

Wiceprezes ANR mówił też o nieprawidłowościach związanych z organizacją aukcji koni. Zaznaczył, że w poprzednich latach wszystkie opłaty związane z imprezą takie jak: wpłaty od sponsorów, opłaty z parkingu, od wystawców kiermaszu, za bilety wstępu trafiały do firmy Polturf. Całościowy przychód z aukcji dla tej firmy wynosił średnio 2 mln zł. Podkreślił, że umowa stadnin z Polturfem nie zabezpieczała interesów Skarbu Państwa.

Tylenda pokazał dziennikarzom jedną z faktur wstawioną w 2014 r. na Małopolską Hodowlę Roślin na kwotę 22 tys. euro z przelewem na bank w San Francisco. - Nie ma wątpliwości, że była to próba wyłudzenia dodatkowej prowizji za klacz Perfirka, która w 2014 r. była sprzedana na aukcji i za którą firma Polturf, zgodnie z umową, prowizję już otrzymała - powiedział. Dodał, że Polturf otrzymywał ze sprzedaży koni prowizję w wysokości 12 proc.

Zastępca prezesa agencji poinformował, że w tym roku wszystkie wpływy z 3-dniowej imprezy w Janowie mają znaleźć się na rachunku stadniny. Rozliczenia z MTP będą miały formę ryczałtową, nie ujawnił jednak szczegółów umowy zasłaniając się tajemnicą handlową.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj