Morawiecki obiecuje: miliardy złotych trafią na wieś

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Kacper Reszczyński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
30-08-2021,8:05 Aktualizacja: 30-08-2021,8:10
A A A

Program dla gmin popegeerowskich będzie kontynuowany; w tym roku na wieś popegeerowską trafi 1 mld zł, a w kolejnym co najmniej 1,5 mld zł - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu kontynuację programu dla gmin popegeerowskich ogłosił podczas kolejnej edycji ogólnopolskiego święta "Wdzięczni polskiej wsi" w Bobolicach (woj. zachodniopomorskie).

protesty rolników, blokada dróg, agrounia, Michał Kołodziejczak

Rolnicy zeszli z dróg, ale zapowiadają kolejne "mocne" protesty

Rolnicy kończą w czwartek blokowanie dróg w siedmiu województwach. Protest rozpoczął się we wtorek rano. - Te blokady odniosły ogromny sukces - ocenił w Nowym Mieście nad Wartą Michał Kołodziejczak, lider AGROunii. Gospodarze w ciągu...

- Z tego miejsca tutaj, w gminie Bobolice chcę także powiedzieć o wielkim rozwoju naszego programu. Programu dla wsi popegeerowskich - tych wsi, które zostały całkowicie zepchnięte na margines. Program będziemy kontynuować jeszcze w tym roku w wysokości 1 mld złotych przeznaczonego na wieś popegeerowską, a w kolejnym roku co najmniej 1,5 mld zł - podkreślił. Jak dodał, to razem 10 razy więcej niż początkowa wartość pierwszej edycji programu - 250 mln złotych.

Fundusz pierwszej edycji podwyższono do 340 mln zł. W jego ramach dofinansowanie otrzymały 594 inwestycje na terenach, w których funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne.

Premier napisał na swoim Facebooku, że ponadto rząd wspiera rolników m.in. poprzez: wprowadzenie prawnej ochrony ziemi przed sprzedażą; wsparcie misji realizowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich w wysokości ponad 80 mln zł; przekazanie 32 mld euro dla rolników z UE w ramach WPR; środki w wysokości 4,5 mld na walkę z suszą; przyspieszenie wypłaty płatności bezpośrednich; uproszczenie zasad sprzedaży bezpośredniej, produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej.

Jan Krzysztof Ardanowski, protesty rolników, AGROunia, Michał Kołodziejczak

Ardanowski o protestach rolników: są uzasadnione, ale jest i lans

Denerwują ludzi na drogach, powodują czasami niechęć do rolników, ale rozumiem również, że czasami jest to po prostu gest desperacji i chęć wykrzyczenia problemów, żali - powiedział o protestach gospodarzy Jan Krzysztof...

Wskazał, że dodatkowo rozwiązania Polskiego Ładu dla gospodarzy zakładają: wyższe dopłaty do paliwa rolniczego; uwolnienie rolniczego handlu detalicznego; ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych; zwiększenie środków z UE na rozwój obszarów wiejskich.

"Przywróciliśmy polskiej wsi należny szacunek. Nasze kolejne zobowiązanie to przywrócenie jej przyszłości i nadziei, skupionych wokół wartości materialnych i niematerialnych. Mogę Państwa zapewnić, że dopóki będziemy rządzili nikt nie będzie za nas decydował, ile przeznaczymy na polską wieś. Nasza wiarygodność polega na tym, że realizujemy to, o czym mówimy" - napisał premier.

- Mogliśmy przetrwać jako naród właśnie dzięki polskiej wsi. Często, gdy myślimy o naszej historii i dziejach, to przypominają nam się wielkie bitwy, wielcy wodzowie, politycy. Ale gdybyśmy tylko na nich oparli naszą historię, to Polska by dzisiaj nie istniała, bo nie raz był czas, gdy inni Polskę niszczyli, kiedy Polska przestawała istnieć na mapie, przestawało istnieć polskie państwo. Wieś zasługuje na to, żeby standard życia był podobny do tego, który jest w mieście - podkreślał premier. "Edukacja, służba zdrowia, drogi, kolej, to wszystko co było zwijane, my rozwijamy - podkreślał w przemówieniu Morawiecki.

- Chcemy, aby ogółem wydatki budżetu państwa na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne, rybołówstwo, czy KRUS oraz wydatki z budżetu środków europejskich były zaplanowane w wysokości ponad 57 mld zł - powiedział z kolei Grzegorz Puda, minister rolnictwa.

Jak dodał o ponad sto procent chcemy, aby wzrosły wydatki na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. - Zwiększone mają zostać wydatki na dopłaty do paliwa rolniczego, zgodnie z zapisami "Polskiego Ładu" o ponad 160 mln zł. Ponadto utworzono nową rezerwę celową na realizację pomocy dla podmiotów, które poniosły szkody w gospodarstwach rolnych, czy gospodarstwach rybackich, spowodowane wystąpieniem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - wskazał.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement