Morawiecki: chcemy zrealizować punkty postulowane przez PSL dla rolników

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marcin Chomiuk, Daria Kania PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2023,12:50 Aktualizacja: 24-11-2023,12:52
A A A

Chcemy zrealizować praktycznie wszystkie punkty postulowane przez PSL dla rolników. Proponujemy fundusz stabilizacyjny pokrywający straty spowodowane przez nieuczciwych pośredników, kontynuację dopłat do nawozów, uproszczenie prawa budowlanego dla gospodarstw - mówił w piątek premier Mateusz Morawiecki.

Omawiając punkt Dekalogu Polskich Spraw dotyczący rolnictwa, premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że "wieś jest sercem Polski, bo bezpieczeństwo żywnościowe jest podstawowym warunkiem przetrwania narodu".

Poszerzony program RHD

"Dlatego wprowadzimy dla rolników fundusz stabilizacyjny pokrywający straty spowodowane przez nieuczciwych pośredników. Rolnicy wiedzą ile do tej pory wykonaliśmy w przypadku rekompensat za straty związane z suszą czy innych strat, które zostały spowodowane klęskami żywiołowymi" - mówił szef rządu.

psl, paszyk, komisja śledcza, afera zbożowa, zboże, import, ukraina

Szef klubu PSL: powinna powstać komisja śledcza ds. tzw. afery zbożowej

Kolejną komisją śledczą powinna być komisja ds. zbadania tzw. afery zbożowej i wyciągnięcia konsekwencji wobec tych, którzy do tego doprowadzili - powiedział w czwartek podczas konferencji prasowej w Sejmie przewodniczący klubu PSL Krzysztof...

"Chcemy dla rolników zaproponować kontynuacje naszego programu dopłat do nawozów, chcemy także prostego i bezpośredniego rolniczego handlu detalicznego. Tu również opieramy się o rzetelnie przeprowadzony program rolniczego handlu detalicznego do tej pory. Chcemy poszerzyć ten program" - zapowiedział.

Wiele wspólnych punktów z PSL

Premier mówił również o uproszczeniu prawa budowlanego dla gospodarstw rolnych. "Myślę, że tutaj jest wiele wspólnych punktów z PSL i dlatego warto, aby PSL zastanowiło się w koalicji z kim będzie w stanie zaproponować realizację swojego programu. My chcemy zrealizować praktycznie wszystkie punkty dotyczące rolników i polskiej wsi, a rolnicy widzą ile udało nam się zrobić do tej pory" - mówił.

"Warto, aby nie tylko kierownictwo PSL, ale także wszyscy działacze zadali sobie to pytanie" - dodał.

W ocenie Morawieckiego "liberałowie, neoliberałowie - ci, którzy forsują prawa pięści, prawa dzikiego kapitalizmu - mają zupełnie inne spojrzenie na te sprawy". "Nie dajcie sobie wyciągać gorących kartofli z ogniska tym, którzy chcą was wykorzystać" - zwrócił się do ludowców.

Poleć
Udostępnij