Młodzi rolnicy mogą praktykować w Teksasie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-02-2015,10:00 Aktualizacja: 02-02-2015,10:49
A A A

Wciąż można zgłaszać chęć udziału w Programie Wymiany Młodych Rolników ze stanem Teksas w USA. Nabór trwa do 8 lutego.

Do udziału w programie zachęca Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, który prowadzi go ze strony polskiej. Za tą amerykańską odpowiada pięć organizacji branżowych: producentów pszenicy stanu Teksas (Texas Wheat Producers), producentów kukurydzy stanu Teksas (Texas Corn Producers), producentów ziarna sorgo stanu Teksas (Texas Grain Sorghum Producers), producentów mleka stanu Teksas (Texas Association of Dairymen) i producentów trzody chlewnej stanu Teksas (Texas Pork Producers Association).

Rozpoczęty w styczniu br. program skierowany jest do młodych ludzi, którzy wiążą swoją przyszłość z gospodarstwem rolnym. "Ma dostarczyć im wiedzy i doświadczenia, które będą przydatne w dalszej pracy w gospodarstwie. Program zakłada, że polscy rolnicy będą wyjeżdżali do Teksasu na farmy, a rolnicy amerykańscy będą przyjeżdżali do polskich gospodarstw i zapoznawali się ze specyfiką produkcji" - informuje PZPRZ.

Podczas pobytu w obcym kraju, farmerzy mają uczestniczyć w codziennych zajęciach rodziny, u której będą gościć. A także pogłębiać wiedze na spotkaniach z przedstawicielami organizacji rolniczych, rządu i samorządu czy uczelni o profilu rolniczym.

Rzecz dotyczy głównie produkcji zbóż, kukurydzy, sorgo, mleka i trzody chlewnej. Jeśli chodzi o polskich uczestników to najpierw będą brać udział w 3-dniowym szkoleniu wprowadzającym na Uniwersytecie Stanowym TAMU w College Station (pod Austin), finansowanym przez sponsorów.

Zgłaszać można się młodzi rolnicy (z przedziału 20-30 lat), z co najmniej średnim wykształceniem i komunikatywną znajomością języka angielskiego. Musza być gotowi na 5-tygodniowy wyjazd (13 czerwca - 18 lipca 2015 r.).

Zapewnione są: transport z i na lotnisko w Teksasie, wyżywienie i zakwaterowanie, kieszonkowe wynoszące 300 dolarów i certyfikat potwierdzający udział w programie. Natomiast koszty związane z przelotem, ubezpieczeniem czy wizą musi już pokryć każdy uczestnik wymiany.

Zgłoszenia zawierające: imię i nazwisko, rok urodzenia, adres pocztowy i e-mail wraz z numerem telefonu należy przysyłać na adres: kboczek@wp.pl do 8 lutego. Potem kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, sprawdzająca znajomość języka angielskiego, produkcji w gospodarstwie czy wiedzy o swoim regionie.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu