Młodzi Polacy praktykują w niemieckich gospodarstwach

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
27-12-2014,10:50 Aktualizacja: 16-01-2015,13:56
A A A

33 uczniów i uczennic ze szkół rolniczych na terenie województwa wielkopolskiego odbyło w tym roku praktyki zawodowe w niemieckich gospodarstwach. W 2015 roku może być ich znacznie więcej.

A wszystko dzięki projektowi realizowanemu z wykorzystaniem funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Leonardo da Vinci i partnerstwu Wielkopolskiej Izby Rolniczej oraz jej dolnosaksońskiej odpowiedniczki.

Najpierw przez tydzień młodzi ludzie gościli w Ośrodku Szkoleniowym dla Techniki Rolniczej DEULA w Nienburgu, gdzie zostali przeszkoleni z zasad BHP oraz przeszli kursy językowy i obsługi maszyn.

Przez kolejne trzy miesiące każdy z nich pracował i żył jak domownik w oddzielnym gospodarstwie. To była doskonała okazja, aby poznać, jak funkcjonuje nowoczesne rolnictwo i sprawdzić w praktyce znajomość języka. Trzeba też dodać, ze uczniowie otrzymywali przez ten czas kieszonkowe w kwocie 250 euro.

Praktyki trwały od 29 czerwca do 28 września. Na koniec wszyscy musieli wypełnić ankietę dotyczącą m.in. wrażeń z pobytu w Niemczech, relacji z miejscowymi rodzinami czy też walorów kształcenia praktycznego poza granicami Polski.

Uroczyste podsumowanie staży odbyło się niedawno w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu. Młodzież otrzymała zaświadczenia o ukończeniu stażu, wystawione przez Wielkopolską Izbę Rolniczą i Towarzystwo Umiejętności Rolniczych, certyfikaty wydane przez Ośrodek Szkoleniowy DEULA oraz zaświadczenia o ukończeniu szkolenia praktycznego wystawione przez Dolnosaksońską Izbę Rolniczą.

Jak informuje WIR, w praktykach mogą wziąć udział uczniowie szkół rolniczych, m.in. z klas: technikum rolniczego, technikum mechanizacji rolnictwa, agrobiznesu, technikum żywienia, którzy uzyskają zgodę dyrektora i zwolnienie z zajęć we wrześniu.

Minimalne wymagania, to: znajomość języka niemieckiego oraz prawo jazdy kategorii T (z wyjątkiem dziewcząt). W 2015 roku na praktyki może wyjechać ok. 60 uczniów.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement