Müller: teka rolna dla Polski jest prawie pewna. Wojciechowski komisarzem?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Białkowski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-08-2019,11:20 Aktualizacja: 27-08-2019,11:20
A A A

- Teka rolna dla Polski jest prawie że pewna, ta propozycja padła wprost na pewnym etapie negocjacji premiera Mateusza Morawieckiego z przewodniczącą elekt KE Ursulą von der Leyen - mówił we wtorek Piotr Müller, rzecznik rządu.

W poniedziałek informował z kolei, że Janusz Wojciechowski jest nowym kandydatem Polski na komisarza UE. Z kandydowania na takie stanowisko zrezygnował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, po tym, gdy otrzymał propozycję objęcia teki do spraw rolnictwa.

polskie stronnictwo ludowe, psl, komisarz ue do spraw rolnictwa, marek sawicki, Paweł Bejda

PSL wzywa rząd do wywalczenia stanowiska komisarza UE do spraw rolnictwa

- Domagamy się od rządu wywalczenia dla Polski stanowiska unijnego komisarza do spraw rolnictwa i rozwoju wsi - oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Szef ludowców podkreślił, że w UE podejmowane są teraz najważniejsze decyzje,...

Rzecznik rządu mówił we wtorek w TVP Info, że teka rolna dla polskiego komisarza jest "prawie że pewna".

- Ta propozycja padła wprost, więc jeżeli Polak przez najbliższe pięć lat mógłby kierować tak ważnym obszarem w UE, to na pewno dobre decyzje dla polskich rolników, kolejne dobre decyzji mogłyby zapadać już nie tylko poziomie krajowym, ale również na poziomie unijnym - powiedział Müller.

Odnosząc się do kandydatury Wojciechowskiego wskazał, że pracował przez wiele lat w PE, w tym w komisji rolnictwa, a także był prezesem NIK.

Müller dopytywany o szanse na objęcie przez Wojciechowskiego stanowiska komisarza stwierdził, że emocje odchodzą na bok i tutaj taka chłodna kalkulacja kompetencji pana Wojciechowskiego na pewno wskaże, że to jest dobry kandydat.

Pytany co się stało, że akurat ta teka została zaoferowana Polsce Müller powiedział, że premier Morawiecki jest w stałym kontakcie z przyszłą szefową KE Ursulą von der Leyen. - Właściwie co dwa, trzy dni z nią rozmawia telefonicznie i na pewnym etapie tych negocjacji pojawiła się oferta bardzo ważnej dla nas teki rolnictwa - powiedział.

Święto Wdzięczni Polskiej Wsi, kolno, podlasie, jan krzysztof ardanowski, rozwój rolnictwa

Minister zaprasza polityków do współpracy na rzecz polskiej wsi

- Rolnictwo to nie obszar upośledzenia, specjalnej troski tylko wielka szansa dla rozwoju kraju. Zapraszam wszystkich polityków do serdecznej współpracy na rzecz polskiej wsi - powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa....

Stwierdził przy tym, że należy docenić decyzję Szczerskiego. - Mało który polityk zdecydowałby się na rezygnację ze swojej kandydatury w imię dobrze pojętych interesów Polski w obszarze rolnictwa - powiedział Müller.

25 lipca premier Morawiecki poinformował po spotkaniu z von der Leyen, że polskim kandydatem na stanowisko komisarza w Unii Europejskiej jest szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W poniedziałek Szczerski ogłaszając swoją rezygnację podkreślił, że w polityce trzeba być uczciwym. - Jeśli pojawiła się propozycja objęcia teki komisarza ds. rolnictwa dla Polski, a ja rolnictwem się nie zajmowałem, to uważam, że uczciwym jest, żeby to miejsce odstąpić komuś, kto może objąć je w sposób odpowiedzialny - mówił.

Prezydencki minister poinformował też, że na swoje miejsce zaproponował Janusza Wojciechowskiego. Jak zaznaczył ostateczna decyzja, kogo zgłosi Polska, po jego wycofaniu, należy do premiera.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj