Ministerstwo rolnictwa chce przejmować kolejne szkoły

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Krzysztof Zacharuk | zacharuk@agropolska.pl
09-12-2015,14:25 Aktualizacja: 09-12-2015,14:30
A A A

Nowy szef resortu rolnictwa zapowiada rewolucję w edukacji rolniczej. Krzysztof Jurgiel chce, aby pod skrzydła ministerstwa trafiło kilkadziesiąt nowych placówek.

- Podejmiemy energiczne działania w tym zakresie - mówił podczas środowych obrad sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi minister rolnictwa.

Krzysztof Jurgiel, MRiRW, konferencja, Warszawa, minister rolnictwa

Wiemy, co planuje minister rolnictwa. Pierwsza konferencja Jurgiela

Resort rolnictwa przygotował zadania, które chce realizować w latach 2015-2019, dokonana została także ocena działań podjętych w ostatnich 8 latach - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Praca...
Obecnie MRiRW jest organem prowadzącym dla 45 zespołów szkół w całej Polsce. W ocenie Jurgiela, to zdecydowanie za mało i trzeba wrócić do planów z 2006 roku, gdy był ministrem. To właśnie wtedy przymierzano się do przejęcia większej ilości placówek - blisko 80.

- Niestety, do dziś przejęto tylko ok. 40 szkół i teraz jest czas, aby dokończyć cały proces - zaznaczył Jurgiel podkreślając, że proces został "zahamowany" przez jego następców.

- Należy upowszechnić technika rolnicze po to, aby każdy polski rolnik miał ukończone przynajmniej technikum. Trzeba ruszyć temat szkolnictwa zawodowego - zauważył.

Były minister rolnictwa Marek Sawicki (PSL) w odpowiedzi podkreślił, że podczas jego urzędowania w resorcie rolnictwa duży nacisk kładziono na edukację rolniczą. - Przejęliśmy nie 40, ale 45 szkół i jeżeli jest wola polityczna oraz środki w budżecie, to oczywiście jestem za tym, aby przejąć kolejne placówki. Życzę powodzenia panie ministrze - zaznaczył Sawicki.

ziemia rolna, dzierżawa gruntów, kształtowanie ustroju rolnego

Dzierżawa podstawą gospodarowania ziemią

W najbliższych latach podstawą gospodarowania ziemią będzie dzierżawa rolna. Będzie wprowadzone moratorium na sprzedaż państwowych gruntów - poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Jak dodał,...
Czy ministerstwo jest lepszym organem prowadzącym niż samorządy? Opinie są jednoznacznie pozytywne, bo w ślad za zmianą nadzorcy przyszły dodatkowe pieniądze. Praktycznie w każdej ze szkół, które zostały przejęte w ostatnich latach przeprowadzono kosztowne remonty, a także zakupiono sporo nowoczesnego sprzętu dydaktycznego, a także maszyn rolniczych służących do kształcenia przyszłych rolników. 

***

Na podstawie przepisów art. 5 ust 3d ustawy, z dnia 7 września 1991 r, o systemie oświaty (Dz.U. z 2004 r. nr 256, poz. 2572, późn. zm.), minister rolnictwa prowadzi 45 zespołów szkół rolniczych, na terenie całego kraju (oprócz woj. pomorskiego).

Zgodnie z przepisami, szkoły te mogą kształcić w zawodach:

 1. cukiernik
 2. kucharz
 3. mechanik-operator pojazdów i maszyn rolniczych
 4. ogrodnik
 5. operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego
 6. piekarz
 7. przetwórca ryb
 8. pszczelarz
 9. rolnik
 10. rybak śródlądowy
 11. wędliniarz
 12. technik agrobiznesu
 13. technik architektury krajobrazu
 14. technik hodowca koni
 15. technik inżynierii środowiska i melioracji
 16. technik mechanizacji rolnictwa
 17. technik ogrodnik
 18. technik przetwórstwa mleczarskiego
 19. technik pszczelarz
 20. technik rolnik
 21. technik rybactwa śródlądowego
 22. technik technologii żywności
 23. technik turystyki wiejskiej
 24. technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
 25. technik weterynarii
 26. technik żywienia i usług gastronomicznych
Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu