Copy LinkXFacebookShare

Ministerstwo klimatu wycofa się z moratorium leśnego? Szefowa resortu odpowiada

Chcemy, by przemysł mógł liczyć na surowiec, ale jednocześnie zwiększać ochronę lasów cennych przyrodniczo – podkreśliła minister klimatu Paulina Hennig-Kloska.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska w czwartek (11 lipca) w Radiu ZET pytana była, czy resort klimatu wycofa się z moratorium na wycinkę lasów w związku z tym, że na piątek związkowcy z przedsiębiorstwa Lasy Państwowe zapowiedzieli protest w Warszawie w tej sprawie. Ich zdaniem propozycje ministerstwa mogą doprowadzić do destrukcji sektora leśno-drzewnego. Moratorium zostało wprowadzone 8 stycznia br., a w czerwcu przedłużone do końca września.

"W umowie koalicyjnej (…) mamy wyłączenie z obszaru wycinki 20 proc obszarów zarządzanych przez dyrekcję Lasów Państwach tych najbardziej cennych przyrodniczo i spełniających ważną funkcje społeczną" – przypomniała minister. Podkreśliła, że ochrona lasów jest oczekiwaniem mniej więcej 70 proc. społeczeństwa. Dodała, że wynika to z sondaży, które trafiają do resortu klimatu.

"Dostępność drewna na rynku nie zmieniła się w stosunku do ubiegłego roku i ona mimo wprowadzenia moratorium jest stabilna" – zapewniła Hennig-Kloska. "Pracujemy równolegle nad zakazem spalania pełnowartościowego drewna w energetyce zawodowej, (…) chcemy też ograniczyć eksport drewna do Chin. Niech służy polskiemu przemysłowi" – poinformowała minister.

"Chcemy, by przemysł mógł liczyć na surowiec, ale jednocześnie zwiększać ochronę lasów cennych przyrodniczo" – podkreśliła.

Dopytywana, czy nie ugnie się przed oczekiwaniami związkowców stwierdziła, że społeczne oczekiwanie jest takie, by chronić lasy. 

Zobacz nas w Google News

dopłaty do loch, dopłaty do trzody chlewnej, lochy, loszki hodowlane, trzoda chlewna, świnie, pomoc dla rolników, MRiRW, ARiMR, de minimis, wsparcie hodowców
Hodowla

Dopłaty do loch: 1000 zł na maciorę i 2000 zł do loszki hodowlanej

wapnowanie
Uprawa

Skrzyp polny po żniwach – jak zniszczyć uciążliwy chwast?

szkodniki w rzepaku
Uprawa

Insektycydy przeciwko pierwszym szkodnikom w rzepaku

ASF, afrykański pomór świń, dwa nowe ogniska ASF, ognisko ASF, ASF u świń, trzoda chlewna, świnie, bioasekuracja, Inspekcja Weterynaryjna, ASF 2026
Hodowla

Dwa nowe ogniska ASF u świń. Kolejne na Kujawach!