Minister zaprasza na Narodową Wystawą Rolniczą. Będzie wiele atrakcji

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Pogrzebny PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2018,11:30 Aktualizacja: 26-11-2018,11:56
A A A

Od piątku do niedzieli w Poznaniu trwać będzie Narodowa Wystawa Rolnicza przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. To świetna okazja do zaprezentowania tradycji wsi i współczesnych osiągnięć agrotechniki.

Organizatorem przedsięwzięcia, które odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, jest resort rolnictwa. Wstęp na ekspozycję we wszystkie dni jest wolny.

narodowa wystawa rolnicza, poznań, ministerstwo rolnictwa, 100-lecie odzyskania niepodległości

Narodowa Wystawa Rolnicza na 100-lecie odzyskania niepodległości

Organizowana w Poznaniu Narodowa Wystawa Rolnicza uświetni na przełomie listopada i grudnia obchody 100-lecia niepodległości. Organizatorem przedsięwzięcia, które odbędzie się na Międzynarodowych Targów Poznańskich, jest resort...

- Chcemy na niej pokazać pewną retrospektywę rolnictwa: rolę chłopów, rolnictwa w okresie międzywojennym oraz to wszystko, co rolnikom po II wojnie światowej przyniosła komuna; przypomnimy o kolektywizacji, obowiązkowych dostawach, próbach tworzenia spółdzielni, roli oporu społecznego, Solidarności na obszarach wiejskich - mówi minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Wystawa będzie zlokalizowana w trzech pawilonach. W jednym z nich zaprezentowana zostanie najlepsza żywność. Zaplanowano tam liczne degustacje, pokazy kulinarne, a także konkursy, zabawy i animacje dla dzieci. Swoje osiągnięcia zaprezentują koła gospodyń wiejskich, szkoły rolnicze, urzędy marszałkowskie, organizacje branżowe i gospodarstwa agroturystyczne.

Osobno prezentowane będą zwierzęta z rodzimej hodowli, w tym konie, owce, kozy, króliki, drób oraz bydło ras mlecznych i mięsnych, takich jak holsztyńsko-fryzyjska czy czerwona polska.

W kolejnym pawilonie oglądać będzie można ekspozycję prezentującą historyczne i współczesne maszyny rolnicze oraz najnowocześniejsze urządzenia, takie jak np. drony wykorzystujące system GPS do aplikowania nawozów podczas upraw.

Narodowa Wystawa Rolnicza, MTP, Poznań, 100-lecie niepodległości

Ważna wystawa rolnicza na 100-lecie niepodległości

Coraz bliżej do historycznego wydarzenia. Z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w dniach 30 listopada - 2 grudnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizuje Narodową Wystawę Rolniczą. Jak zapowiadają organizatorzy,...

Historię polskiej wsi wraz z Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie prezentować będą: Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Muzeum w Łowiczu, Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu oraz Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie.

Zaprezentowane zostaną m.in. zabytkowe maszyny rolnicze, w tym lokomobila parowa wyprodukowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w 1919 roku. W latach swojej świetności była przystosowana do prac transportowych i napędu maszyn stacjonarnych. W okresie międzywojennym służyła do przeprowadzania usługowych omłotów na terenie Wielkopolski.

Na zwiedzających czekać będą też takie atrakcje jak: pokaz składania miniatury chaty wiejskiej, kręcenia snopków do pokrywania dachów, wyrobu masła, a także kasz w stępach czy mielenia zboża w żarnach. Na stanowiskach można będzie zobaczyć, jak tkano, wyklepywano kosę czy produkowano uprzęż konną.

Nie zabraknie też prezentacji garncarskich, rymarskich w wykonaniu prawdziwych mistrzów rzemiosła. Szereg atrakcji kierowanych będzie do najmłodszych zwiedzających.

Wystawie towarzyszyć będzie m.in. Konferencja naukowa "1918-2018 Stulecie Przemian Polskiej Wsi" oraz IV Kongres Polskiego Rolnictwa.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj