Minister zapewnia rolników: nie zostaniecie bez pomocy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Michał Boroń PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
22-06-2018,15:00 Aktualizacja: 22-06-2018,15:11
A A A

W związku z suszą rolnicy po oszacowaniu strat będą mogli liczyć na dodatkową nadzwyczajną pomoc rządu - zapowiedział w piątek Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Dodał, że specjalne komisje szacujące straty mają powstać do końca przyszłego tygodnia.

Szef resortu przyznał na konferencji prasowej, że w związku z suszą, czekają nas "chude biedne żniwa, bo i plony są mizerne". Podkreślił jednocześnie, że rolnicy nie zostaną pozostawieni sami sobie.

Jan Krzysztof Ardanowski, nowy minister rolnictwa, minister Jan Krzysztof Ardanowski

Szykują się zmiany w ministerstwie i rządowych agencjach

Nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski powiedział, że wkrótce rozpocznie przegląd kadr w resorcie i podległych mu instytucjach. Wszystko po to, aby usprawnić ich funkcjonowanie. - Dokonam przeglądu osób zatrudnionych w...

- Nie pozostawimy rolników bez pomocy. Ci wszyscy, którzy ponieśli straty, nie z własnej przecież winy, tylko ze względu na niesprzyjającą aurę będą mogli liczyć na pomoc rządu, na pomoc państwa (...). Sytuacja jest ekstremalna, wymaga też działań nadzwyczajnych i rząd takie będzie podejmować - zadeklarował.

Ardanowski przypomniał, że obowiązujące przepisy pozwalają na uruchomienie pomocy w formie umorzenia np. składki do KRUS czy składki podatku rolnego, ulgi w zapłacie czynszu dzierżawnego za ziemię, prolongat zaciągniętych zobowiązań.

Istnieje też możliwość uzyskania niskooprocentowanego kredytu na wznowienie produkcji przez rolników. A w gospodarstwach, gdzie straty w poszczególnych uprawach wynoszą ponad 70 proc., jest możliwość udzielenia wprost pomocy z budżetu.

Minister dodał, że w związku z suszą polski rząd wystąpi do Komisji Europejskiej, by ta uruchomiła pieniądze z funduszu solidarności. Podkreślił, że takie działanie ze strony Komisji byłyby zasadne gdyż rolnicy z innych części Europy, szczególnie z północy jak i centrum kontynentu cierpią z powodu suszy, braku opadów.

Jan Krzysztof Ardanowski, rozwój rolnictwa, rolnictwo ekologiczne, organizmy GMO, walka z asf w polsce

Ardanowski: rolnictwo nie jest kulą u nogi

Rolnictwu potrzebna jest długofalowa, rozsądna polityka, która nie będzie przedmiotem zawirowań - stwierdził nowy minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. - Myślę nie tylko o bieżącym zarządzaniu kryzysami, ale przede wszystkim o tym jak...

Ardanowski nie wyjaśnił jak mogłaby wyglądać, zapowiadana przez niego, nadzwyczajna pomoc rządu dla rolników. Zwrócił jednak uwagę, że sytuacja wymaga "ponadstandardowych" działań w stosunku do tego jak to wyglądało w latach poprzednich.

Szef resortu rolnictwa zwrócił jednak uwagę, że aby pomoc mogła zostać uruchomiona, najpierw muszą zostać oszacowane straty - a z tym są problemy. Powiedział, że na ok. 2,3 tys. gmin dotkniętych suszą, specjalne komisje szacujące szkody działają jedynie w ponad 200.

Przypomniał, że takie komisje powoływane są przez wojewodów na wniosek samorządów lokalnych. - Tak nie może być (...). Susza jest, rolnicy to sygnalizują, a nie są powoływane komisje do szacowania - podkreślił.

Poinformował, że w czwartek odbył wideokonferencję z wojewodami, podczas której zaapelował do nich, by komunikowali się z samorządami i powoływali komisje. Jak wynika ze słów ministra mają one powstać do końca przyszłego tygodnia.

susza rolnicza, inug, klimatyczny bilans wodny, straty w uprawach, niedobory wody, jacek bogucki

Nie wszyscy rolnicy dostaną wsparcie. Susza pustoszy uprawy

Panująca w Polsce od kilku tygodni susza negatywnie wpływa na wzrost roślin i spowoduje spadek zbiorów zbóż i rzepaku - mówili eksperci i rolnicy na konferencji Krajowej Federacji Producentów Zbóż. Według...

Wyjaśnił, że susza zagraża najbardziej uprawom zbóż jarych, ozimych, czy krzewom owocowym. Ze względu na prowadzoną uprawę jest to 92, 88 i 86 proc. gmin w Polsce. Najgorzej jest w północnych i centralnych częściach Polski. Najlepiej jest na południu kraju.

Według informacji przedstawionej przez resort rolnictwa, powierzchnia gruntów ornych zagrożonych suszą dla zbóż jarych wynosi blisko 65 proc.; dla truskawek 47 proc.; krzewów owocowych 49 proc.; zbóż ozimych 48 proc.; drzew owocowych 17 proc.; dla rzepaku i rzepiku ponad 1 proc. Ze względu na brak opadów zagrożone są również uprawy kukurydzy na kiszonkę jak i na ziarno.

Ardanowski zapewnił, że rolnictwo jest jednym z priorytetów państwa polskiego oraz obecnego rządu.
 

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu