Minister zadowolony ze zniesienia nadmiernych kontroli mięsa

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
28-03-2019,10:30 Aktualizacja: 28-03-2019,10:49
A A A

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa jest zadowolony z decyzji Czech dotyczącej zniesienia nadmiernych kontroli mięsa z Polski.

Anca Paduraru, rzeczniczka Komisji Europejskiej potwierdziła w środę, że nasz południowy sąsiad zniósł obowiązek systematycznych kontroli weterynaryjnych mięsa wołowego z Polski.

mięso, bydło, krowy, nielegalny ubój bydła, wołowina, Czechy

Czechy zakończą obligatoryjne kontrole polskiej wołowiny

Czechy o północy zakończą obligatoryjne kontrole polskiej wołowiny, co oznacza, że od środy importerzy nie będą musieli sprawdzać mięsa na obecność salmonelli - poinformowało we wtorek czeskie ministerstwo rolnictwa. Ministerstwo dodało, że...

Miroslav Toman, czeski minister rolnictwa mówił, że w mocy pozostaje nakaz zgłaszania przez importerów mięsa z każdej dostawy z zagranicy z jednodniowym wyprzedzeniem. Przyznał, że są naciski ze strony KE, by ten obowiązek znieść.

Z kolei w poniedziałek, Polska zapewniła Republikę Czeską i Komisję Europejską, że uczyniła wszystko, by na rynek nie dostawało się mięso z bydła wykluczonego z użytku konsumpcyjnego.

Przedstawione informacje o tych przedsięwzięciach strona czeska uznała za przekonujące.

- Zgodnie z ustaleniami spotkania trójstronnego, które odbyło się w ubiegłym tygodniu w Brukseli przekazaliśmy Komisji Europejskiej pełne informacje o działaniach, jakie wdrożyliśmy jako realizację sugestii inspektorów KE - poinformował Ardanowski.

kontrola mięsa, kontrola rzeźni, audyt w ubojniach, wołowina, drób, katarzyna piskorz

Unijni kontrolerzy wrócili do polskich zakładów mięsnych

Unijni inspektorzy rozpoczęli kontrole polskich zakładów branży mięsnej. Audyt potrwa dwa tygodnie i będzie dotyczył mięsa wołowego i drobiowego - poinformowała Katarzyna Piskorz, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii Katarzyna...

- Cieszę się, że Komisja Europejska z tego naszego sprawozdania jest zadowolona. Równie ważne jest to, że Czesi, którzy w sposób zupełnie nieadekwatny zareagowali na jednostkowy przypadek nielegalnego uboju w Polsce, znieśli nadmierne kontrole każdej partii eksportowanego mięsa - skomentował.

Szef resortu podkreślił, że trzeba pamiętać, że nieprawidłowości związane z żywnością mogą się zdarzać w różnych państwach członkowskich. W takich przypadkach istotne jest przestrzeganie procedur opracowanych na poziomie UE. Wymiana informacji przez system RASFF i odpowiedzialne informowanie opinii publicznej, a nie wybiórcze restrykcje.

Obligatoryjne kontrole mięsa z Polski wprowadzono 21 lutego po wykryciu salmonelli w około 700-kilogramowej dostawie wołowiny i wcześniejszych doniesieniach mediów o imporcie mięsa z polskiej rzeźni, w której nielegalnie ubijano bydło.
 

Poleć
Udostępnij