Minister spotkał się z rolnikami. To koniec protestów?

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (em) | redakcja@agropolska.pl
21-12-2018,11:35 Aktualizacja: 21-12-2018,11:39
A A A

- Dobra, długa, ponad trzygodzinna dyskusja o faktycznych problemach polskiego rolnictwa - tak Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa ocenił rozmowy z przedstawicielami Agro Unii.

Szczegółowo wyjaśniano poszczególne punkty, które zostały złożone przez protestujących. - Nie zdążyliśmy dokładnie poruszyć wszystkich zgłoszonych postulatów, ale umówiliśmy się na kolejne spotkanie, którego termin zostanie wspólnie ustalony w pierwszych dniach stycznia - poinformował Ardanowski.

protest rolników, wieruszów, zakłady mięsne wędlinka, hodowla trzody chlewnej,

Rolnicy znów protestują. Wjazd do zakładu mięsnego zablokowany

Około 200 rolników rolników blokowało przez kilka godzin wjazd do zakładu mięsnego w Wieruszowie (woj. łódzkie). Domagali się kontroli mięsa, które przywożone jest do firmy. Obyło się bez blokady drogi S8 między Łodzią a...

Minister zwrócił również uwagę, że rolnikom jest niezbędna wiedza dotycząca relacji międzynarodowych, kontaktów z Komisją Europejską oraz procedur i przepisów unijnych, które obowiązują także w Polsce.

- Zależy mi na tym, aby tak zrestrukturyzować polskie rolnictwo, by rozwiązać problemy rolników-producentów zapewniając przewidywalność produkcji, która powinna przynosić rolnikom podstawowy dochód. To z tego co wytwarzają, co lokują na dobrze zorganizowanym rynku powinni uzyskiwać swoje dochody - podkreślił polityk.

Minister zwrócił uwagę, że wieś to nie tylko miejsce produkcji rolnej, ale także miejsce spełniające szereg bardzo ważnych funkcji w zakresie ochrony klimatu, środowiska, w tym gleb i wody.

- Tam, gdzie rolnicy są dobrze zorganizowani gospodarczo łatwiej mogą przeciwdziałać np. nierównowadze w pozycji na rynku, fałszowaniu żywności, czy nadmiernemu importowi - zwrócił uwagę Ardanowski.

protesty rolników, blokada a2, agrounia, rolnicy zablokowal autostradę

Koniec protestu na autostradzie. Rolnicy: gra się dopiero zaczyna

Rozchodzimy się. Nie będziemy uprzykrzać życia kierowcom - powiedział w środę po południu lider ruchu AGROunia Michał Kołodziejczak. Rolnicy, którzy od rana blokowali autostradę A2 w okolicach Brwinowa, uniemożliwiając przejazd...

Szef resortu podkreślił znaczenie wprowadzonych nowych regulacji prawnych. Wdrożenie najlepszych obecnie w Europie przepisów dotyczących rolniczego handlu detalicznego, czy też przepisów związanych z prowadzeniem produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej pozwala na rozwój oraz poprawę dochodów małych gospodarstw.

Dla większych producentów rolnych wprowadzone zostały nowe regulacje dotyczące spółdzielni rolników.

"Rozmowa trudna momentami męska, a nawet bardzo. Na pewno otworzyliśmy możliwość prowadzenia dalszych rozmów. Czy będą kontynuowane? Minister Ardanowski zobowiązał się podjąć decyzje w zakresie naprawienia szkód dla hodowców którym wybito świnie, a nie zostały wypłacone odszkodowania" - czytamy z kolei na facebookowym profilu Agro Unii.

"Ponadto szef resortu rolnictwa przeanalizuje dokładnie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie, Wojewódzkiego Lekarza i podejmie decyzje odnośnie dymisji. Te dwa punkty i reakcja ministra wskażą nam dalsza drogę. Liczymy na konstruktywna pracę. Po kolei będziemy realizować wszystkie nasze postulaty. Krok po kroku. Nie pozwolimy by minister otworzył 15 tematów jednocześnie i dzięki temu nie zrealizował żadnego" - piszą dalej rolnicy.

Na koniec zastrzegają, że możliwy jest strajk jeśli ich słuszne postulaty nie będą realizowane.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement