Minister przedstawia kolejne propozycje wsparcia dla rolników

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
17-03-2023,8:05 Aktualizacja: 17-03-2023,12:34
A A A

Nisko oprocentowane kredyty dla rolników i podmiotów skupujących zboże i dopłaty do transportu ziarna na eksport - to kolejne możliwe formy pomocy dla rolników, które zaproponował Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa podczas rozmów ze związkowcami z NSZZ RI "Solidarność".

- Musimy mieć pełną świadomość, że główną przyczyną trudności na rynku zbóż jest niska cena na rynkach światowych - podkreślił polityk.

zboże, pszenica, zboże z Ukrainy, import zboża z Ukrainy

PSL: otwarcie polskiego rynku na ukraińskie zboże było ogromnym błędem

Otwarcie polskiego rynku na ukraińskie zboże było ogromnym błędem. Należało pomóc Ukrainie, jednak wprowadzając przy tym kaucje zwracane w momencie wywozu zbóż z Unii Europejskiej - powiedział we wtorek w Studiu PAP wiceszef klubu...

Zwrócił uwagę, że kłopoty mają przede wszystkim rolnicy z państw frontowych, do których należą: Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia i Bułgaria, ale także Czechy. Spadek światowych cen jest wynikiem bardzo niskich stawek zboża z rosyjskich dostaw.

Jak podał resort, związkowcy podnosili kwestię braku możliwości dopięcia rolniczych budżetów - nie mają gdzie sprzedać zboża, a muszą kupić nawozy, które wciąż są drogie.

Kowalczyk poinformował, że proponowana przez rząd forma pomocy w postaci dopłaty do zbóż nadal czeka na zgodę Komisji Europejskiej. Przedstawił także kolejne propozycje wsparcia. Jedną z nich będą nisko oprocentowane kredyty dla rolników i podmiotów skupujących, które będą zaopatrywać się w zboże od polskich rolników. Kolejną propozycją, która będzie wymagała jednak zgody KE, będą dopłaty do transportu zbóż na eksport.

Związkowcy poruszyli ponadto kwestię budowy magazynów na zboża bez konieczności ubiegania się o pozwolenie. Wicepremier poinformował, że jest wstępna zgoda na takie rozwiązanie i zostanie wprowadzone do przepisów w najbliższym czasie.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu