Minister otwarty na propozycje. Spotkał się z NSZZ RI "Solidarność"

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
26-11-2021,8:00 Aktualizacja: 26-11-2021,8:54
A A A

Ubezpieczenia upraw rolnych były jednym z tematów rozmów Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa z prezydium Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych "Solidarność".

Zdaniem polityka najkorzystniejszy byłby system oparty na ubezpieczeniach wzajemnych. - Przede wszystkim musi być to system powszechny. Mamy zabezpieczone bardzo duże środki finansowe na dopłaty do ubezpieczeń oraz w rezerwie budżetowej. W sumie jest to ponad 4 mld złotych - podkreślił wicepremier.

budżet rolny 2022, Sejmowa Komisja Finansów Publicznych , wydatki na rolnictwo, rozwój wsi

Budżet rolny 2022 zaakceptowany. Na co pójdzie więcej pieniędzy?

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała budżet rolny na 2022 r. nie wnosząc poprawek. Wydatki na rolnictwo, rozwój wsi, rynki rolne oraz rybołówstwo w porównaniu będą w skali roku wyższe o 6 mld zł....

Odniósł się też do wysokich cen środków produkcji, zwłaszcza nawozów wskazując, że główną przyczyną ich wzrostu był skok cen gazu. - Podjęliśmy szybkie działania. Decyzje grupy Azoty spowodowały obniżkę cen nawozów, ale dalszy ich spadek jest niemożliwy bez spadku cen gazu - poinformował Kowalczyk.

Rozmowa dotyczyła ponadto zagadnień związanych z rolniczymi emeryturami. Dyskutowano o proponowanym nowym rozwiązaniu, czyli możliwości uzyskania emerytury bez konieczności pozbywania się gospodarstwa. W opinii ministra, sprawa musi być jeszcze bardzo dokładnie przeanalizowania, aby nie nastąpiło zahamowanie zmiany pokoleniowej na wsi.

Przedstawiciele "Solidarności" zwracali również uwagę na konieczność włączenia rolników do systemu opieki wytchnieniowej dla osób, które zajmują się najbliższymi, wymagającymi całodobowej opieki. Mówiono także o zasiłku chorobowym dla ubezpieczonych w KRUS. Minister zgodził się, że niezbędne jest zdecydowane zwiększenie wysokości zasiłku.

Kowalczyk zaprosił związek zawodowy rolników do szerokiej współpracy i do dalszych rozmów. - Jestem otwarty na każde propozycje, aby wypracować najlepsze rozwiązania - zadeklarował.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement