Minister ostro o opozycji. Głosowali przeciwko rolnikom

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Tomasz Więcławski PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
27-01-2020,8:05 Aktualizacja: 27-01-2020,8:31
A A A

- Senatorowie totalnej opozycji głosowali przeciwko polskim rolnikom w sprawie specustawy dotyczącej ASF - powiedział w Osięcinach (woj. kujawsko-pomorskie) Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa.

- W Senacie w sprawie specustawy ASF, niestety, wygrała polityka. Żenująca dyskusja o tym, jak odrzucić ustawę, potrzebną rolnikom, niezbędną dla tej grupy zawodowej, napotkała na zdecydowany opór Koalicji Obywatelskiej - - podkreślił polityk.

ASF, ogniska, wirus, program zwalczania ASF, trzoda chlewne

Koszty i założenia programu zwalczania ASF w 2020 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydało projekt rozporządzenia dotyczący afrykańskiego pomoru świń (ASF). Jego realizacja w 2020 r. ma kosztować ponad 133 mln złotych.   Program ma na celu wczesne wykrywanie zakażeń wirusem wywołującym ASF...

Dodał, że odstrzał dzików ma się odbyć do poziomu zalecanego przez Unię Europejską. Totalna opozycja próbowała udowodnić, że nie wolno strzelać do dzików, nie wolno chronić myśliwych i polowań. Podziękował za poparcie tej specustawy niezależnej senator Lidii Staroń i dwóm senatorom z PSL.

- To dzięki senatorom PiS i tej trójce ustawa przeszła. Senatorowie totalnej opozycji głosowali przeciwko polskim rolnikom. Trzeba o tym głośno mówić i rolnicy muszą wiedzieć, że totalna opozycja głosowała tak, aby im zaszkodzić a nie pomóc - dodał Ardanowski.

Specustawa dotycząca ASF zmienia zapisy w 9 innych ustawach i ma ułatwić zwalczanie tej choroby przede wszystkim poprzez wybijanie dzików i zwiększenia bioasekuracji.

Przepisy zakładają m.in zakaz blokowania polowań, odstrzał sanitarny dzikich zwierząt przez policjantów, strażaków, pograniczników i żołnierzy, możliwość budowy niecek dezynfekcyjnych bez konieczności uzyskania pozwoleń, wykorzystanie Funduszu Leśnego do budowy ogrodzeń, konieczność przestrzegania bioasekuracji przez uczestników polowań.

walka z asf w polsce, odstrzał dzików, specustawa asf, szymon giżyński, bioasekuracja

Giżyński przekonuje posłów. Odstrzał dzików do podstawa w walce z ASF

- Najskuteczniejszą formą walki z ASF jest redukcja populacji dzików - przekonywał w Sejmie Szymon Giżyński, wiceminister rolnictwa odpowiadając na pytania posłów. Polityk wskazał, że wejście w życie specustawy, której celem...

Ustawa ponadto upoważnia wojewodę do wydania polecenia nadleśniczemu wykonania na określonym obszarze ogrodzeń ograniczających lub zatrzymujących migrację zwierząt, (dzików) z terenów leśnych.

Wprowadza możliwość karania zarządców dróg publicznych, który - wbrew nakazowi powiatowego lekarza weterynarii lub wojewody - nie zamkną znajdujących się w pasach drogowych przejść dla zwierząt lub nie buduje ogrodzeń.

Specustawa powstała m.in. z powodu przeniesienie się wirusa ASF do zachodniej Polski. Główne zagłębie chowu i hodowli trzody chlewnej w Polsce znajduje się w woj. wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. Wartość produkcji wieprzowiny w Polsce jest szacowana na 20 mld zł rocznie.

Ustawa trafi do podpisu prezydenta. Ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj