Minister nie spocznie, dopóki wsparcie dla rolników nie zostanie wyrównane

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
02-03-2020,13:15 Aktualizacja: 02-03-2020,13:20
A A A

- Walczymy o to, by rolnictwo w Europie wykorzystało cały swój potencjał, ale nie możemy się zgodzić, żeby utrzymywać różne systemy wsparcia. Zabiegamy bardzo mocno by zasady wsparcia były jednakowe - zapewnia minister Jan Krzysztof Ardanowski.

- Nie możemy się zgodzić, żeby systemy wsparcia naliczane były według mechanizmu sprzed 30 lat. Dlatego wyrównanie dopłat jest jednym z najważniejszych priorytetów rządu premiera Morawieckiego - oświadczył szef resortu rolnictwa.  

Janusz Wojciechowski, budżet ue na rolnictwo, wyrównanie dopłat bezpośrednich

Wojciechowski umiarkowanym optymistą w sprawie wyrównania dopłat

- Jestem umiarkowanym optymistą w sprawie wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników - powiedział Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa. Jest jednak coraz więcej pozytywnych sygnałów w sprawie zwiększenia puli...

Polityk dodał, że w ostatnich 100 dniach rządu odbyło się kilkadziesiąt bardzo ważnych rozmów z najważniejszymi politykami zajmującymi się rolnictwem w Unii Europejskiej i Parlamencie Europejskiej.

- Do Warszawy przyjechali ministrowie Europy Środkowej i Wschodniej i podpisaliśmy "deklarację warszawską". Mówi ona o tym, że wyrównanie szans nie jest elementem jakiejś litości, łaski, jest naturalną konsekwencją integracji europejskiej - podkreślił Ardanowski.

- Jeżeli Unia Europejska nie będzie się integrowała to nie sprosta wszystkim wielkim wyzwaniom i handlu międzynarodowych, i globalnych, nowych, wielkich krajów rolniczych i tych wyzwań związanych z klimatem i środowiskiem dlatego zabiegamy bardzo mocno by zasady wsparcia były jednakowe - zaznaczył.

Szef resortu dodał, że wizja nowoczesnego rolnictwa jest zbieżna z naszymi oczekiwaniami. Podkreślił, że gospodarstwa rodzinne oparte o szacunek dla przyrody są przyszłością rolnictwa europejskiego.

janusz wojciechowski, rozwój rolnictwa, gospodarstwa rodzinne, budżet ue na rolnictwo, Europejski Zielony Ład

Gospodarstwa rodzinne przed wielką szansą

- Perspektywy polskiego rolnictwa są bardzo dobre na tle innych krajów Unii Europejskiej - przekonuje Janusz Wojciechowski, komisarz UE ds. rolnictwa.  Dodał, że przed rodzinnymi gospodarstwami otwierają się ogromne szanse w nowej...

Minister poinformował, że rząd zabiega także o zmiany w polityce wewnętrznej państwa, które mają wzmocnić dochody rolników i pozwolić uzyskać im mocniejszą pozycję w łańcuchu nazywanym "od pola do stołu", aby sprawić, że łatwiej będzie im sprzedać towary.

Podkreślił, że rolnictwo w całej Europie jest potrzebne. - Nie wierzę, żeby ci, którzy przez dziesiątki lat otrzymywali więcej byli skłonni zrezygnować ze swoich płatności, dlatego nasza determinacja dotyczy i dużego budżetu rolnego, i tego sprawiedliwego, ale przecież bardzo logicznego, wynikającego absolutnie z potrzeb rozwijającej się Europy i potrzeb żywności świata celu - zaznaczył Ardanowski.

"Polscy rolnicy, ludzie twardzi, ludzie zaradni, ludzie przedsiębiorczy, ludzie, którzy przetrwali komunizm i dzięki nim również mamy wolną, niepodległą Polskę, są ludźmi, którzy nie boją się międzynarodowej konkurencji. Nawet gdyby warunki były pogorszone, gdyby dopłaty były mniejsze w całej Europie, to my sobie poradzimy - powiedział minister.

Ardanowski powiedział także, że "nie spoczniemy dopóki te sprawiedliwe warunki wsparcia rolnictwa w Europie, dla Polski, dla naszej części Europy, gdzie Polska jest naturalnym liderem, nie zostaną wyrównane".
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu