Miliony ton żywności trafiają do koszy. Specjalny projekt ma to zmienić

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Anna Wysoczańska PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
15-10-2020,13:35 Aktualizacja: 15-10-2020,13:38
A A A

Od ponad dwóch lat realizowany jest projekt badawczy - Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności (PROM), który ma zbadać skalę marnowania żywności w Polsce - poinformował Instytutu Ochrony Środowiska.

Do tej pory w Polsce nie były zbierane ani monitorowane dane dotyczące skali, przyczyn i rodzaju marnowanej żywności. Według jedynych dostępnych szacunkowych danych Eurostatu z 2006 r. rocznie marnujemy się 9 mln ton żywności.

sprzedaż bezpośrednia od rolnika, platforma ebazarek, żywność regionalna, ministerstwo rolnictwa

Żywność prosto z gospodarstwa. Co trzeba wiedzieć?

Jak rozpocząć produkcję i sprzedaż żywności z własnego gospodarstwa? Można się tego dowiedzieć z broszury przygotowanej przez resort rolnictwa, która ma ułatwić rolnikom funkcjonowanie na rynku. Do niedawna nie było możliwości sprzedaży...

Zdaniem ekspertów IOŚ, zbadanie tego zjawiska pozwoli na realne zmiany zachowań. Pomóc ma w tym projekt PROM, który realizowany jest przez Instytut we współpracy z Federacją Polskich Banków Żywności, Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa oraz Polskim Towarzystwem Technologów Żywności.

Światowy Dzień Żywności to okazja, by wznowić dialog publiczny dotyczący marnowania żywności - wskazują eksperci. Do strat i marnotrawstwa dochodzi na wszystkich etapach łańcucha produkcji i dystrybucji, w tzw. linii od pola do stołu, choć na każdym z etapów w różnym stopniu.

Brak aktualnych danych utrudnia opracowanie i wdrożenie działań prowadzących do ograniczenia skali marnotrawstwa i strat. Z kolei dane zbierane przez resorty rolnictwa i środowiska lub poszczególne organizacje mają wymiar jedynie wycinkowy.

Wyniki projektu Program Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności, mają zostać opublikowane niebawem. Dzięki temu dowiemy się nie tylko, ile żywności rzeczywiście marnuje się w Polsce, ale również kto i w jakim stopniu za to odpowiada.

sprzedaż bezpośrednia przez rolników, epidemia koronawirusa, Krystyna Świetlik, IRiGŻ

Chętniej kupujemy żywność wytworzoną bezpośrednio przez rolników

Podczas pandemii klienci chętniej wybierają produkty wytworzone bezpośrednio przez rolników, z tzw. krótkimi łańcuchami dostaw - mówi prof. Krystyna Świetlik z Instytutu Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Profesor,...

Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy jest odpowiedzialny w tym projekcie m.in. za zbadanie, gdzie w łańcuchu produkcji i przetwórstwa dochodzi do największych strat.

- Niezwykle budujące jest to, że na każdym z etapów są spore możliwości realnego ograniczenia strat. Mamy szansę na zmiany. Temu też będą służyć wypracowane w projekcie rekomendacje i poradniki. Liczymy na to, że uda nam się skłonić wszystkich, i producentów i konsumentów do zastosowania się do zaleceń. Pozwoli to nie tylko oszczędzić cenne surowce, ale także poprawić efektywność ekonomiczną procesu produkcji i dystrybucji żywności - podkreślił  Krystian Szczepański, dyrektor IOŚ.

Projekt PROM jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach strategicznego programu badań naukowych i prac rozwojowych GOSPOSTRATEG. Jest realizowany jest od 1 września 2018 r. do 31 sierpnia 2021 r. Składa się z dwóch faz: badawczej i przygotowania do zastosowania, z których każda trwa ok. 18 miesięcy.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj