Milionowe wyłudzenie na produkcję trzody. Rolnicy wśród zatrzymanych

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-11-2020,11:10 Aktualizacja: 19-11-2020,11:14
A A A

Funkcjonariusze z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zatrzymali cztery osoby, w tym byłego pracownika Agencji Rynku Rolnego, do sprawy wyłudzenia blisko 1 miliona 300 tys. złotych unijnych dotacji.

Stróże prawa od pewnego czasu wspólnie z Prokuraturą Rejonową Łódź-Widzew prowadzą śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariusza publicznego poprzez poświadczenie nieprawdy w raporcie z kontroli gospodarstwa rolnego, która nigdy się nie odbyła.

spółdzielna mleczarska, szantaż, Łukasz Stanke, Prokuratura Okręgowa w Poznaniu

Szantażyści zatrzymani. Chcieli wyłudzić miliony ze spółdzielni mleczarskiej

Do 15 lat więzienia grozi trojgu podejrzanym o próbę wyłudzenia od spółdzielni mleczarskiej 4 mln zł. Szantażyści mieli grozić firmie opublikowaniem materiału prasowego na temat rzekomych nieprawidłowości w firmie. Prokurator Łukasz...

"Działanie takie miało na celu wyłudzenie dotacji dla jednej z grup producentów trzody chlewnej. Na bazie zebranego materiału dowodowego prokuratura wydała postanowienia na podstawie, których policjanci zatrzymali na terenie powiatu bełchatowskiego i piotrkowskiego 4 osoby w wieku od 32 do 53 lat. Wśród nich znaleźli się rolnicy, pełnomocnik grupy oraz były już urzędnik z Agencji Rynku Rolnego. Pierwszych trzech usłyszało zarzuty wyłudzenia w okresie od lipca 2017 roku do czerwca 2020 roku dotacji unijnych w łącznej kwocie 1 miliona 285 tys. złotych" - informuje łódzka KWP.

Według śledczych działania zarządu i pełnomocnika grupy polegały na przedłożeniu m.in. antydatowanych deklaracji członkowskich do wniosków o wypłatę dotacji, a także raportu z rzekomej kontroli gospodarstwa rolnego należącego do tzw. słupa, którego podpis został sfałszowany.

Dodatkowo w obawie przed nieprzyznaniem wsparcia finansowego za kolejny rok działalności grupy wykazano fikcyjną sprzedaż prosiąt na "słupa", który w tym czasie nie prowadził żadnej hodowli trzody chlewnej.  

"W celu formalnego wywiązania się z realizacji przedłożonego w Agencji biznesplanu sprawcy poświadczyli nieprawdę na okoliczność przeprowadzonych szkoleń zewnętrznych wobec członków grupy. Ponadto stworzyli fikcyjną dokumentację dotyczącą przekazania członkom zakupionych z dotacji unijnych lamp energooszczędnych, podczas kiedy żadna nie trafiła do pomieszczeń służących hodowli trzody chlewnej" - wymieniają dalej łódzcy stróże prawa.

Po przedstawieniu zarzutów prokurator zastosował wobec całej czwórki dozory policyjne. Śledczy podjęli także działania związane z zabezpieczeniem majątkowym na poczet grożących kar i roszczeń.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement Advertisement
ZOBACZ / 8 Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu