MdM, czyli szansa na własne mieszkanie za mniejsze pieniądze

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
29-07-2017,15:00 Aktualizacja: 29-07-2017,16:49
A A A

Zachęcamy do składania wniosków w programie Mieszkanie dla Młodych; pieniądze mogą wyczerpać się po 1-2 dniach - powiedział w czwartek PAP zastępca dyrektora departamentu usług agencyjnych w BGK Przemysław Osuch.

- Banki będą mogły rejestrować wnioski, za pomocą specjalnego oprogramowania dostarczonego przez BGK, od 8 sierpnia, aż do wyczerpania puli - powiedział PAP Osuch.

Z Bankiem Gospodarstwa Krajowego współpracuje większość dużych banków, prowadzących sprzedaż kredytów hipotecznych. Wybór instytucji finansowej należy do klientów.

rolnictwo w Unii Europejskiej, młodzi rolnicy, wieś, rolnictwo, problemy na wsi

Młodzi uciekają ze wsi, a chętnych do pracy w rolnictwie jak na lekarstwo

Unijni rolnicy starzeją się, a młodzi "uciekają" ze wsi. Zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych - mówił Janusz Wojciechowski, członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO) przedstawiając raport nt. wsparcia dla młodych...
- Do rozdysponowania jest kwota ok. 67 mln zł. Zakładamy, że środki te wystarczą na dofinansowanie wkładu własnego dla ok. 2,6 tys. wnioskodawców - powiedział, cytowany w środowym komunikacie Przemysław Osuch.

Dodał, że "przyjmując założenie znacznego zainteresowania zakupem mieszkań na rynku pierwotnym w województwie mazowieckim i wielkopolskim oraz na rynku wtórnym w województwie śląskim i dolnośląskim, przypuszczam, że pula wyczerpie się już po 1-2 dniach". - Zachęcam, by nie czekać z formalnościami do dnia wejścia w życie ustawy, tylko już dziś rozpocząć kompletowanie dokumentów - powiedział Osuch.

Bank Gospodarstwa Krajowego ogłosi informację o wznowieniu przyjmowania wniosków 7 sierpnia 2017 r., co umożliwi składanie wniosków o dofinansowanie wkładu własnego z terminem wypłaty wsparcia w bieżącym roku od 8 sierpnia 2017 r.

Pozwoli na to nowela ustawy, umożliwiająca wykorzystanie jeszcze w tym roku dodatkowych pieniędzy z programu MdM.

program mdm, mieszkanie dla młodych, krzysztof smoliński, Bank Gospodarstwa Krajowego

Więcej rodzin będzie stać na mieszkanie w programie MdM

Projekt nowelizacji dotyczący MdM pozwoli wykorzystać 60 mln zł przewidzianych na ten program w 2017 r. w budżecie, co pomoże w zakupie mieszkań ok. 4 tys. rodzin - powiedział Kazimierz Smoliński, wiceminister infrastruktury i budownictwa. Polityk...
Dotychczasowa ustawa zobowiązywała BGK do wstrzymania przyjmowania wniosków o dofinansowanie wkładu własnego, jeśli suma złożonych wniosków przekroczyła próg 95 proc. limitu przewidzianego na dany rok.

- Pozostałe 5 proc. było zarezerwowane na dodatkowe finansowe wsparcie w postaci spłaty części kredytu dla kredytobiorców z tytułu urodzenia bądź przysposobienia trzeciego lub kolejnego dziecka w ciągu pięciu lat od nabycia nieruchomości - informował BGK.

Ponadto, "z powodu rezygnacji niektórych wnioskodawców, część rezerwacji została wycofana, wskutek czego suma zarezerwowanych środków nie wyczerpywała pełnej kwoty odpowiadającej 95 proc. limitu przewidzianego ustawą. Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na przyjmowanie nowych wniosków od beneficjentów" - wyjaśnił BGK.

Zainteresowanie MdM było duże, tegoroczny limit został zarezerwowany już w styczniu. Dzięki nowym przepisom BGK wznowi przyjmowanie wniosków do osiągnięcia poziomu 100 proc. planowanych wypłat na bieżący rok, a więc do określonej ustawą wysokości 746 mln zł. Limity dofinansowania na 2018 rok wynosi 762 mln zł.

Program Mieszkanie dla Młodych (MdM) wystartował w 2014 r., zastąpił inny rządowy program - Rodzina na swoim. MdM polega na tym, że beneficjenci otrzymują dofinansowanie do kredytu hipotecznego.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj