Marszałek Sejmu: zapewniliśmy protestującym rolnikom pomoc medyczną

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
15-05-2024,11:30 Aktualizacja: 15-05-2024,11:31
A A A

Szymon Hołownia podkreślił w środę, że została zapewniona pomoc medyczna protestującym w Sejmie rolnikom, którzy w poniedziałek ogłosili strajk głodowy. Marszałek Sejmu dodał, że aktualna jest propozycja rozmów z ministrem rolnictwa na jego wniosek i "pod jego monitoringiem".

Na początku środowych obrad Sejmu poseł Jarosław Sachajko (Kukiz'15) prosił przedstawicieli rządu, w tym premiera, aby spotkali się z protestującymi w Sejmie rolnikami. Wskazywał, że oni głodują, wnosił bezskutecznie o przerwę w obradach do czasu spotkania rządzących z rolnikami.

Hołownia powiedział, że obecnie w Sejmie protestuje pięciu lub sześciu rolników, którzy w poniedziałek zapowiedzieli rozpoczęcie protestu głodowego.

"Zadysponowaliśmy zespół ratownictwa medycznego, który codziennie - jeżeli się na to zgodzą, tak jak teraz się nie zgadzają - będzie monitorował stan ich zdrowia" - powiedział. "Opieka medyczna wszystkim protestującym została zapewniona, jeżeli tylko będą chcieli z niej skorzystać" - podkreślił marszałek.

premier, tusk, protest rolników, sejm, strajk głodowy

Donald Tusk nie planuje spotkania z protestującymi w Sejmie. "Nie są reprezentatywni dla rolników"

Premier Donald Tusk nie planuje spotkania z grupą rolników, protestujących w Sejmie. Według niego, protestująca grupa nie jest reprezentatywna dla rolników. Postulatem protestujących jest spotkanie z szefem rządu. "Nie...

Dodał, że ponowił propozycję dla rolników noclegu w hotelu poselskim. Marszałek Sejmu dodał, że protestujący rolnicy "przez niektórych używani są jako ścianki do robienia sobie zdjęć w czasie kampanii wyborczej". Hołownia podkreślił, że uważa to za rzecz absolutnie naganną etycznie.

Hołownia wskazał, że pozostaje również aktualna propozycja rozmów z ministrem rolnictwa Czesławem Siekierskim, na jego wniosek i "pod jego monitoringiem". "Dopóki panowie nie zmienią swojego stanowiska w tej sprawie, niewiele więcej będziemy w stanie z tym zrobić" - powiedział marszałek Sejmu.

W miniony czwartek grupa 11 rolników ze Związku Rolniczego "Orka" rozpoczęła w Sejmie protest, domagając się rozmowy z premierem Donaldem Tuskiem o unijnym Zielonym Ładzie. W poniedziałek Mariusz Borowiak z "Orki" ogłosił rozpoczęcie przez protestujących strajku głodowego. Zapowiedział, że protest będzie kontynuowany do czasu, aż Tusk spotka się z nimi. Poinformował też, że zaproponowali politykom wszystkich opcji politycznych dołączenie do ich protestu. "Zaproponowaliśmy im, żeby noc ze środy na czwartek spędzili razem z nami, na korytarzu sejmowym" - powiedział wówczas Borowiak.

Poleć
Udostępnij