Małe zwierzęta znajdą opiekę w Uniwersyteckiej Poliklinice Weterynaryjnej w Rząsce

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Beata Kołodziej PAP, (DK) | redakcja@agropolska.pl
09-10-2023,14:55 Aktualizacja: 09-10-2023,14:56
A A A

Małe zwierzęta, w tym egzotyczne, znajdą opiekę w Uniwersyteckiej Poliklinice Weterynaryjnej w podkrakowskiej Rząsce. Będzie to także miejsce zajęć dla studentów oraz badań naukowych.

Poliklinikę weterynaryjną uroczyście otworzył w poniedziałek Uniwersytet Rolniczy z Krakowa. W związku z tym, że w placówce diagnozowane i leczone będą m.in. małe zwierzęta, w tym egzotyczne, obiekt ma też funkcjonować pod nazwą Klinika Małych Zwierząt. Pomoc otrzymają tu również koty, psy, ale i konie.

uk kraków, uniwersytet rolniczy w krakowie, jubileusz, uroczystości

Uniwersytet Rolniczy w Krakowie świętuje jubileusz 70-lecia

Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie świętuje 70-lecie. Uroczystości rocznicowe odbędą się w czwartek i piątek. Rektor uczelni podkreśla, że kształcone są tu kadry nie tylko dla rolnictwa, a dla całego agrobiznesu. Hasło...

Nietuzinkowe wyposażenie kliniki

„Jednostka została zaprojektowana z myślą spełnienia przede wszystkim misji edukacyjnej (…). Ale poprzez szeroko świadczone usługi na rzecz mieszkańców Krakowa. Nasze wyposażenie jest nietuzinkowe – myślę, że z możliwości diagnostycznych, z możliwości leczenia będą korzystali również lekarze spoza rejonu” – powiedział dyrektor Uniwersyteckiej Polikliniki Weterynaryjnej, dr hab. Roman Aleksiewicz, zwracając uwagę zwłaszcza na możliwości, jakie da nowoczesny rezonans magnetyczny.

Jak zapowiedział, placówka myśli o tym, aby w najbliższym czasie rozpocząć współpracę z fundacjami. „Da to możliwość obniżenia kosztów dla ludzi, którzy nie są zamożni, dla których tak zaawansowana diagnostyka na pewno będzie pewnym wydatkiem finansowym” – doprecyzował.

W budynku znajdują się m.in. gabinety internistyczne, ambulatorium, szpital z salami operacyjnymi, laboratorium biochemiczne i hematologiczne, patomorfologiczne, pracownia rezonansu magnetycznego., pracownia RTG, USG, pomieszczenia do rehabilitacji zwierząt (bieżnia wodna, fizjoterapia), wydzielona część zakaźna (gabinet zakaźny oraz ambulatorium), boksy i klatki dla zwierząt. Obiekt będzie wyposażony w aparaty endoskopowe, echokardiograficzne i rentgenowskie najnowszej generacji.

Ponad 3 tys. metrów kwadratowych

To również miejsce zajęć dydaktycznych dla studentów weterynarii, dlatego są tu sale wykładowe i seminaryjne, pokoje dla pracowników naukowo-dydaktycznych.

organizacje hodowlane, hodowcy bydła, hodowla bydła, dobrostan, dobrostan zwierząt, konferencja, raport

Organizacje hodowców bydła: społeczeństwo chce poprawy dobrostanu zwierząt i w tym kierunku będą szły zmiany

Społeczeństwo chce poprawy warunków dobrostanu zwierząt i w tym kierunku będą zachodziły zmiany w hodowli bydła - wskazywali uczestnicy wtorkowej konferencji nt. dobrostanu zwierząt. Na ten cel Unia Europejska przeznaczyła na lata 2023-2027...

„Lepszych warunków do kształcenia umiejętności praktycznych przyszłych lekarzy weterynarii nie znajdziemy” – przekazał Uniwersytet.

Koszt budowy Kliniki Małych Zwierząt to ponad 64 mln zł, przy czym ponad 35 mln zł to wartość robót budowlanych, 28,5 mln zł – wartość wyposażenia. Inwestycja została zrealizowana za środki własne uczelni i jej obligacje oraz dzięki dofinansowaniu z MEiN (17 mln zł).

Parterowy budynek ma kubaturę ponad 15,5 tys. m sześc., zajmuje ponad 3,6 tys. mkw., przy czym powierzchnia użytkowa to ponad 3,1 tys. m kw.

Budynek ma układ pawilonowy, co daje możliwość ewentualnego dobudowania nowych segmentów.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu