Małe i średnie gospodarstwa będą preferowane

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Marek Błoński PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-09-2021,12:30 Aktualizacja: 21-09-2021,11:36
A A A

Wchodzące w życie w 2023 roku zmiany we wspólnej polityce rolnej UE przyniosą bardzo wyraźną preferencję dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych – zapowiada Janusz Wojciechowski, unijny komisarz do spraw rolnictwa.

Podczas jednej z sesji 13. Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach polityk podkreślał, że zielony ład w rolnictwie to system zachęt, a nie przymusu czy obligatoryjnych dla rolników rozwiązań.

dożynki prezydenckie, andrzej duda, święto plonów, Grzegorz Puda, Janusz Wojciechowski

Wieś się rozwija, ale wciąż potrzebuje wsparcia

Dzięki trudowi rolników mamy w Polsce zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe - wskazał podczas dożynek prezydent Andrzej Duda. - Wieś jest w coraz lepszej sytuacji, ale potrzebne jest jeszcze więcej troski i działania, by wspomagać...

- To jest system zachęt - za każdy dodatkowy wysiłek rolników związany ze spełnieniem wyższych standardów klimatycznych, środowiskowych czy dobrostanu zwierząt (…). Jeżeli gospodarz nie będzie tym zainteresowany - po prostu do tych programów nie przystąpi. Chcemy jednak, żeby rolnicy przystępowali i żeby im się to opłacało - i są wszelkie warunki, aby to zapewnić. Taki jest cel rolniczego zielonego ładu - mówił komisarz.

Wojciechowski przypomniał, że na ok. 1,35 mln gospodarstw rolnych w Polsce prawie milion to gospodarstwa do 10 hektarów, ok. 200 tys. do 20 ha, ponad 100 tys. do 50 ha i ok. 34 tys. powyżej 50 ha. Jak mówił, średnia powierzchnia gospodarstwa u nas jest zbliżona do tej we Włoszech (11 hektarów), które są krajem o największej w Unii Europejskiej produkcji rolnej, o wartości dodanej szacowanej na ok. 33 mld euro.

- Włosi osiągnęli to, opierając swoje rolnictwo na systemie małych gospodarstw, dzięki dobrze zorganizowanej drodze od pola do stołu - mówił komisarz, wskazując, że obecnie skupiają ok. 8 proc. ziemi rolnej w UE, dając 18 proc. unijnej produkcji w tym sektorze. Kolejne pod względem wielkości rolnictwa kraje to Francja (ok. 32 mld euro wartości dodanej produkcji rolnej), Hiszpania (28 mld euro) i Niemcy (22 mld euro).

grzegorz puda, sejm, wotum nieufności

Minister zapewnia. Polska wieś będzie nowoczesna i bezpieczna

Polska wieś będzie nowoczesna, będzie bezpieczna, ale jednocześnie pozostanie bastionem wartości, takich jak tradycja, kultura, rodzina, wiara i patriotyzm - mówił w czwartek w Sejmie minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda. Sejm...

Mówiąc o preferencjach dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych - przy utrzymaniu wsparcia także dla dużych, wyspecjalizowanych gospodarstw - komisarz podkreślił, że ten kierunek zmian we wspólnej polityce rolnej zyskał już akceptację polityczną.

- To będzie bardzo wyraźna preferencja dla małych i średnich gospodarstw rodzinnych - one nie mogą znikać. Odrzucamy teorię, że nowoczesność rolnictwa polega na tworzeniu coraz większych gospodarstw. Nie - musimy zachować potencjał małych i średnich gospodarstw rodzinnych i dostosować różne środki do ich możliwości. Taki jest kierunek tych zmian; o to głównie chodzi w reformie wspólnej polityki rolnej i na tym polega rolniczy zielony ład - podkreślał komisarz.

Zaznaczył, że zielony ład w rolnictwie nie jest planem zabraniania różnego rodzaju praktyk rolniczych, ale zachętą do działania np. w zakresie redukcji stosowania pestycydów czy nawozów oraz poprawy dobrostanu zwierząt. Chodzi o wdrażanie rozwiązań, służących redukcji emisji gazów cieplarnianych z rolnictwa.

Wojciechowski zaznaczył, że pod względem wielkości tej emisji występują ogromne różnice między państwami członkowskimi UE. Średnia to ok. 2,5 tony CO2 z hektara; w Polsce jest to ok. 2 ton, zaś w niektórych krajach emisja jest powyżej 4, powyżej 7 czy nawet 10 ton z hektara.

- Podejmując pewne działania związane z redukcją emisji, trzeba będzie te różnice wziąć pod uwagę - muszą być sprawiedliwe redukcje. Więcej należy oczekiwać od tych, którzy więcej emitują - to będzie bardzo mocno stawiane w czasie naszego dialogu z państwami członkowskimi przy akceptacji planów strategicznych - zapowiedział.

Jego zdaniem, kluczowe dla sukcesu rolnictwa jest powiązanie różnych sektorów: rolnictwa, przetwórstwa i systemu dostaw produktów na lokalne rynki, które decydują o powodzeniu rolnictwa.

- Eksport jest niesłychanie ważny, ale jeszcze ważniejsze są dostawy na lokalny rynek. To jest celem strategii "od pola do stołu" i to jest celem rolniczego zielonego ładu - tłumaczył komisarz, przypominając, że to małe i średnie gospodarstwa rodzinne będą beneficjentami co najmniej 10-procentowej tzw. płatności redystrybucyjnej, przewidzianej w unijnej polityce rolnej.
 

Poleć
Udostępnij