Małe gminy najbardziej skorzystają na tym funduszu

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Rafał Grzyb PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-06-2020,8:10 Aktualizacja: 23-06-2020,8:51
A A A

- Moim zobowiązaniem wyborczym na następną kadencję jest utworzenie funduszu inwestycji samorządowych, z którego mniejsze gminy będą mogły wziąć środki na wkład własny tak, by w większym stopniu korzystać ze środków europejskich - powiedział Andrzej Duda.

Prezydent wystąpił na konferencji z Januszem Wojciechowskim, komisarzem UE ds. rolnictwa. Podkreślał, że rząd walczył o tę tekę.

wiktor szmulewicz, krir, andrzej duda, wybory prezydenckie

KRIR zachęca mieszkańców wsi do udziału w wyborach

- Rolnictwo jest niezwykle ważne dla funkcjonowania państwa i jest istotnym czynnikiem rozwojowym - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas podpisania umowy programowej z Krajową Radą Izb Rolniczych. - Dzisiaj żywność to także ogromnie ważna...

Stwierdził, że jego zdaniem ważne jest wsparcie dla polskiego rolnictwa, które - jak zaznaczał - cały czas nie jest przemysłowym.

Jak mówił Duda w czasie jego kadencji zaszły wielkie zmiany na polskiej wsi, także zmiana nastrojów. Jak ocenił, rolnikom pomogły także programy 500 plus i 300 plus, stanowiąc bardzo duże wsparcie dla rodzin wiejskich.

Prezydent podkreślił, że rozmawiał z Wojciechowskim o nowocześnie rozwijających się obszarach wiejskich i o propozycji Komisji Europejskiej dotyczącej także pieniędzy dla polskiego rolnictwa.

Nawiązał m.in. do tego, że KE zaproponowała w nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 więcej o 26,5 mld euro środków na Wspólną Politykę Rolną; dla Polski ma to być ok. 3 mld euro więcej, czyli ok. 33,5 mld euro.

Mówił, że KE proponuje, by cały budżet dla Polski na następną perspektywę finansową wyniósł ponad 170 mld na najbliższe 7 lat. Przekonywał, że to niewyobrażalna szansa i perspektywa inwestycyjna.

wybory prezydenckie, obszary wiejskie, Jacek Podgórski, Instytut Gospodarki Rolnej

Losy kandydatów na prezydenta w rękach rolników

W przeszłości sprawami wsi zajmowały się jedna lub dwie partie. Dzisiaj kolejne formacje przedstawiają rozwiązania, które by jej dotyczyły - powiedział Jacek Podgórski, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej. W rozmowie z "Naszym...

Podkreślił, że zależy mu na tym, by środki przeznaczone na rolnictwo zostały jak najlepiej spożytkowane dla wsi tak, aby z tej wielkiej kwoty ogólnej, jak najwięcej środków wsparło inwestycje na terenie, gdzie są bardzo potrzebne, które potrzebują doinwestowania, żeby Polska była równo rozwinięta".

Prezydent zaznaczał, że te pieniądze są potrzebne w mniejszych gminach, których często nie stać na wkład własny.

- Moją propozycją i zobowiązaniem wyborczym, prezydenckim na następną kadencję, jest utworzenie funduszu inwestycji samorządowych, z którego właśnie mniejsze gminy, mniejsze jednostki samorządu terytorialnego, które mają mniej pieniędzy, będą mogły zaczerpnąć środki na to, by mieć wkład własny do wykorzystania, by w większym stopniu korzystać ze środków europejskich - oświadczył.

Duda podkreślił, że inwestycje mają ułatwić życie na co dzień i zwiększyć ofertę kulturalną także na terenach rolniczych.

Podczas wizyty w Wierzchosławicach prezydent podpisał także umowę programową z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność", w której zadeklarował dalsze działania na rzecz zwiększenia ochrony producentów żywności. Zapowiedział także złożenie w parlamencie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Prezydent ocenił, że nie wszystkie zobowiązania wyborcze z roku 2015 udało mu się do tej pory zrealizować, ale wykonał te, które uważał za najważniejsze, najistotniejsze, najszerzej zakrojone społecznie i podnoszone przez przedstawicieli społeczeństwa.

- Przede wszystkim został w ogromnym stopniu poprawiony byt rodziny, zwłaszcza tej, która wychowuje dzieci, a więc ogromnej części rodzin żyjących na wsi. Ta polityka była właśnie skierowana do takiej wielodzietnej, wielopokoleniowej rodziny - zaznaczył na koniec Andrzej Duda.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj