Magazyny upadłego "Ziarna" na ziarno? Izba sugeruje resortowi ich wykupienie

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-08-2022,14:30 Aktualizacja: 02-08-2022,13:04
A A A

Zarząd Kujawsko-Pomorskiej Izby Rolniczej wystąpił do resortu rolnictwa z wnioskiem o wykupienie przez państwowy podmiot magazynów upadłej Grupy Producentów Rolnych "Ziarno".

Sprawa GPR "Ziarno", prowadzona przez prokuraturę, stała się słynna w całej Polsce bowiem poszkodowanych przez spółkę jest wielu rolników.

opłacalność produkcji rolnej, Wielkopolska Izba Rolnicza, ceny nawozów, koszty produkcji rolnej

Skupy pełne ukraińskiego zboża. Taniejące ziarno ożywi hodowlę trzody?

Część skupów ma wschodzie i południu Polski wstrzymało nabywanie zbóż, bo zapełniły magazyny ukraińskim ziarnem. Ceny surowca mogą mieć wpływ na rynek trzody chlewnej, której produkcja wciąż jest nieopłacalna. Wielkopolska Izba...

Gospodarze nie otrzymali zapłaty za odstawione zboża, a sumy idą w dziesiątki milionów złotych. W maju zostało ogłoszone sądowe postanowienie o upadłości spółki, po której pozostały nieruchomości.

Zarząd K-PIR w lipcowym wystąpieniu do Henryka Kowalczyka, ministra rolnictwa zwraca uwagę na trudną sytuację związaną z napływem zboża z Ukrainy i zastojem na rynku wewnętrznym, powodującym konieczność dalszego przetrzymywania ubiegłorocznego ziarna w oczekiwaniu na wyższe ceny.

"Tym bardziej zaniepokojeni są rolnicy, którzy w poprzednich latach współpracowali z GPR ‘Ziarno’, a której upadłość została ogłoszona 24 maja br. Korzystali na określonych zasadach z usługi magazynowania swoich zbóż przez spółkę. W obecnej sytuacji magazyny zbożowe, które wchodziły w skład majątku grupy, są w dobrym stanie i nie są wykorzystywane. W związku z powyższym KPIR wnosi o nabycie magazynów przez Krajową Grupę Spożywczą. Umożliwi to przechowywanie tegorocznych zbiorów bez konieczności pozbywania się ich bezpośrednio po żniwach po niekorzystnych cenach" - czytamy w wystąpieniu kujawsko-pomorskiego samorządu rolniczego.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj