Magazyny pełne mrożonych owoców z Ukrainy. A sezon zbiorów się zbliża

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
04-05-2023,15:50 Aktualizacja: 04-05-2023,15:54
A A A

W związku z magazynami zapełnionymi owocami mrożonymi z Ukrainy skup owoców miękkich od polskich rolników może zostać w tym roku ograniczony. Wpłynie to wówczas dramatycznie także na stawki dla prowadzących uprawy.

Niepokojące wieści w tej sprawie napływają m.in. do Biura Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego (IRWŁ) od gospodarzy z Rawy Mazowieckiej czy Skierniewic. W konsekwencji - w związku z importem zamrożonych owoców miękkich (tj. truskawek, malin, porzeczek, wiśni, borówek) z Ukrainy - Bronisław Węglewski, prezes IRWŁ, skierował pismo do Wiktora Szmulewicza, prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych, z prośbą o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia napływu tych produktów.

skup zbóż, ceny zbóż, irwł, samorząd rolniczy, dopłaty do zbóż

IRWŁ alarmuje: Skupy obniżają ceny za zboże, żyto tylko po 700 zł

Rolnicy z województwa łódzkiego sygnalizują obniżki cen w skupach ziarna i domagają się działań. Chcą też zmiany w kwestii dopłat do zbóż. „Do naszego biura wpływają sygnały od rolników, że obecnie podmioty skupowe...

„Już teraz magazyny są zapełnione importowanymi owocami mrożonymi, a przed nami sezon zbioru owoców miękkich. Ceny owoców mrożonych na rynku zaczęły spadać do poziomu niegwarantującego zysku tym, którzy kupowali owoce w ubiegłym roku od polskich sadowników. Podmioty skupowe w związku z zapełnieniem magazynów mogą ograniczyć skup owoców miękkich od polskich rolników i tym samym proponować ceny, które będą nieopłacalne dla producentów tych owoców” – wskazał w wystąpieniu Węglewski.

Ponadto, popierając wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu, szef IRWŁ zwrócił się także o podjęcie działań mających na celu wydłużenie (w ramach zapowiadanego wsparcia) terminu zakupu nawozów do 15 kwietnia br.

„Wnioskujemy również, aby stawki planowanej pomocy finansowej były takie same dla całego kraju” – zaznaczył Bronisław Węglewski.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu