Lubuskie zabezpiecza się przed powodziami. Są pieniędze na iwestycje

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
24-11-2014,9:40 Aktualizacja: 24-11-2014,9:45
A A A
Województwo lubuskie dostanie miliony złotych na zabezpieczenie przeciwpowodziowe dorzecza Odry, ochronę Słubic, Nowej Soli oraz odcinka Wężyska-Chlebowo.
 
Region znajdzie się bowiem w projekcie Banku Światowego i rządu, który ponadto przewiduje budowę zbiornika w Raciborzu, przebudowę wrocławskiego węzła wodnego oraz monitorowanie i prognozowanie powodzi w kraju. 
 
- Chcemy rozszerzyć projekt o dolną część dorzecza Odry. W przypadku województwa lubuskiego będzie to ochrona Słubic, Nowej Soli i odcinka Wężyska-Chlebowo. Do 8 grudnia i 26 stycznia musimy mieć gotową dokumentację. Projekt opiewa na milion euro, a oprócz Odry znalazły się w nim zadania dotyczące dorzecza Wisły i Kotliny Kłodzkiej - zdradził na konferencji Witold Krochmal, dyrektor Biura Koordynacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry we Wrocławiu.
 
W ramach nowej perspektywy finansowej województwo lubuskie na ochronę przeciwpowodziową zamierza wydać 600 mln zł plus wspomniane pieniądze z Banku Światowego i od rządu. 
 
Zabezpieczenie Słubic (jest już gotowy projekt i pozwolenie na budowę) inwestycja wyceniana na 250 mln, ochrona Nowej Soli ma kosztować 90 mln, a odcinka Wężyska-Chlebowo 120 mln. W obu przypadkach trwają już stosowne procedury.
Poleć
Udostępnij