Lotnisko w Szymanach obsłużyło 10-tysięcznego pasażera

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
09-07-2016,8:00 Aktualizacja: 09-07-2016,8:57
A A A

Działający od niespełna pół roku port lotniczy Olsztyn-Mazury w Szymanach obsłużył w czwartek 10-tysięcznego pasażera.

Z osiągnięcia takiego wyniku zadowolony jest regionalny samorząd, będący jedynym udziałowcem spółki zarządzającej lotniskiem.

Według wyliczeń władz mazurskiego portu lotniczego, 10-tysięcznym pasażerem była kobieta, która przyleciała do Szyman w czwartek po południu samolotem z Londynu. Została uhonorowana okazjonalnym certyfikatem.

Bydgoszcz, lotnisko, inwestycje, modernizacja, transport lotniczy

Bydgoskie lotnisko czeka modernizacja. Zyskają na tym pasażerowie

Rusza rozbudowa terminala pasażerskiego Portu Lotniczego Bydgoszcz. W założeniach inwestycyjnych jest powiększenie strefy odlotów o tysiąc metrów kwadratowych. Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego,...
Podczas - zorganizowanej z tego powodu - konferencji prasowej marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin ocenił, że władze samorządowe regionu są zadowolone z wyników, jakie osiągnęło lotnisko. Jak mówił, port lotniczy "żyje i funkcjonuje", ruch pasażerski rośnie, widać też znaczne zainteresowanie przewoźników.

- To wszystko dowodzi, że warto było inwestować. Oby ten trend się utrzymał. Lotnisko nie istnieje przecież samo dla siebie, tylko po to, żeby rozwijać region pod względem turystyki i gospodarki - przypomniał.

Wojewódzki samorząd jest jedynym udziałowcem spółki "Warmia i Mazury", która zarządza portem lotniczym w Szymanach. Prezes tej spółki Leszek Krawczyk powiedział PAP, że bardzo cieszy się z osiągniętych statystyk ruchu pasażerskiego.

Szczecin,lotnisko,samolot,pasażerowie,Szczecin-Goleniów,port lotniczy

Lawinowy wzrost liczby pasażerów. Lotnisko pobije rekord

Port lotniczy Szczecin-Goleniów zanotował w październiku br. więcej obsłużonych pasażerów, niż w analogicznym okresie 2014 r. Lotnisko szacuje, że w całym 2015 r. powinno obsłużyć rekordową liczbę 425 tys. pasażerów -...
- Mamy już 10 tys. pasażerów, chociaż sezon wakacyjny dopiero się zaczyna. Uzyskaliśmy taki wynik zdecydowanie szybciej, niż zakładaliśmy - przyznał.

Lotnisko działa od 20 stycznia. Współpracuje z pięcioma przewoźnikami, którzy obsługują obecnie połączenia międzynarodowe do Londynu (Luton), Monachium i Berlina oraz loty krajowe do Krakowa, Wrocławia i Warszawy. Od listopada dojdzie drugie połączenie z Londynem, tym razem z lotniskiem Stansted.

Zdaniem prezesa Krawczyka na dobry wynik lotniska w znacznej mierze wpłynęła liczba pasażerów latających na trasie Londyn-Szymany, którą od 18 czerwca uruchomił (po trzy razy w tygodniu) węgierski Wizz Air. - Tylko w ciągu tygodnia przewoźnik ma na tym kierunku od 1 tys. do 1,1 tys. pasażerów, a obłożenie samolotów jest na poziomie 86 proc. - wyjaśnił.

szymany_lotnisko_pap

Lotnisko w Szymanach jako regionalny port Olsztyn-Mazury

Oslo, Londyn i Zagłębie Ruhry to kierunki, w których latać będą samoloty rejsowe z portu regionalnego w Szymanach (warmińsko-mazurskie). W pierwszych latach z lotniska skorzystać ma do 200 tys. pasażerów rocznie - podała spółka...
Krawczyk zapewnił też, że - zakładany przez władze portu w Szymanach na koniec roku - wynik 30 tys. pasażerów zostanie osiągnięty. Jak mówił, to o ile zostanie przekroczony, zależy nie od lotów rozkładowych, ale przede wszystkim od czarterów i tzw. lotnictwa ogólnego (General Aviation), czyli usług lotniczych z wykorzystaniem małych samolotów.

Według danych mazurskiego lotniska, dotychczas w ramach operacji lotniczych na małych samolotach odprawiono ok. 2,1 tys. pasażerów.

Pierwszy przylot dużego samolotu czarterowego planowany jest natomiast na 19 lipca. Z Francji przyleci wówczas ponad 150 młodych pielgrzymów, którzy spędzą na Warmii tydzień przed Światowymi Dnami Młodzieży w Krakowie.

Drugie lotnisko w Polsce, w którym można odprawić produkty roślinne

Już za kilka dni na wniosek wojewody podkarpackiego uruchomione zostanie przejście fitosanitarne w lotniczym przejściu granicznym Rzeszów-Jasionka. Będzie to drugi w Polsce punkt, po przejściu granicznym na lotnisku Chopina w Warszawie, w...
Prezes Krawczyk ocenił również, że Szymany obsłużą w tym roku więcej pasażerów niż lotniska w Zielonej Górze czy Radomiu.

Dodał, że mazurski port zamierza "dogonić" te regionalne lotniska, które obsługują po 200-300 tys. podróżnych rocznie, choć - jak przyznał - na razie dzieli je od Szyman "duży dystans".

Zakończona na początku tego roku rozbudowa dawnego powojskowego lotniska w Szymanach kosztowała ponad 204 mln zł i w 76 proc. została sfinansowana z unijnych pieniędzy. Wybudowano terminal, wydłużono do 2,5 km drogę startową i wzmocniono jej nośność, powstały też m.in. parkingi i trasa łącząca lotnisko z drogę wojewódzką nr 57.

Władze spółki "Warmia i Mazury" planują już kolejne inwestycje; chcą m.in. powiększyć płytę postojową o jedno stanowisko i zwiększyć liczbę miejsc parkingowych przed terminalem.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Advertisement
Advertisement