Lista producentów win zamknięta. Wytwórców trunku przybywa

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
11-08-2017,9:30 Aktualizacja: 11-08-2017,9:49
A A A

Do ewidencji Agencji Rynku Rolnego wpisano 197 producentów wina z winogron pozyskanych z upraw położonych w Polsce. Pierwszy raz taką ewidencję wprowadzono w roku 2009/2010, wówczas zarejestrowano 26 producentów, a w 2016/20017 r. już 151.

ARR prowadzi ewidencję producentów i przedsiębiorców wyrabiających wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych na terytorium Polski, które jest przeznaczone do rynkowej sprzedaży. Wniosek o wpis do ewidencji na rok 2017/2018 powinien być złożony do 15 lipca.

rynek wina, producenci wina, winnice, winorośle, arr

Agencja czeka na deklaracje dotyczące rynku wina

Agencja Rynku Rolnego przypomina, że do 31 sierpnia każdy producent wyrabiający wino z winogron pozyskanych z upraw winorośli położonych w Polsce, wpisany do ewidencji prowadzonej przez prezesa ARR, musi złożyć deklaracji dotyczące rynku wina. W...

Natomiast do 31 sierpnia winiarze zobowiązani są złożyć deklaracje o szacowanej ilości wina wyprodukowanego z tegorocznych zbiorów - do ARR wpłynęły już pierwsze deklaracje.

W ciągu ostatnich trzech lat produkcja i sprzedaż polskich win rosła o kilkadziesiąt procent rocznie. Mimo to nasz kraj jest bardzo małym producentem. W roku 2009/2010 zgłoszono produkcję 412 hektolitrów wina, w ostatnim zaś roku było to 6 tys. 993 hektolitrów, w tym 3,8 tys. hl wina białego, pozostałe - to wina czerwone i różowe.

Polskie wina kosztują powyżej 50 zł za butelkę. Można je kupić w sklepach winiarskich, gospodarstwach agroturystycznych, obiektach gastronomicznych i w sklepach internetowych. Statystyczny Polak w 2016 r. wypił nieco ponad 6 litrów wina.

W minionych latach uprawa winorośli i produkcja wina była skupiona raczej w południowej części Polski (województwa: lubuskie, dolnośląskie, małopolskie, podkarpackie). Obecnie prowadzona jest praktycznie w całym kraju, przy czym dynamicznie rozwija się winiarstwo w województwach: lubelskim, zachodniopomorskim i świętokrzyskim, a winnice powstają nawet w woj. kujawsko-pomorskim, łódzkim czy mazowieckim.

Według ARR winorośle uprawiane są na powierzchni ok. 222 hektarów.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj