Leśnicy zamierzają sprzedać więcej drewna

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: Alfred Kyc PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
08-01-2020,8:50 Aktualizacja: 08-01-2020,8:55
A A A

- Leśnicy na Podkarpaciu planują w 2020 roku pozyskać 2 mln 49 tys. m sześc. drewna. Będzie to o 21 tys. m sześc. więcej niż rok wcześniej - mówi Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie Edward Marszałek.

Dodał, że wraz ze wzrostem zasobów leśnych Podkarpacia, wzrosło też pozyskanie drewna. - Od kilku lat oscyluje w okolicy dwóch milionów metrów sześciennych rocznie - zauważył.

tworzenie nasion przez drzewa, dęby, sosny, Michał Bogdziewicz

Skąd się biorą w lasach lata tłuste i chude?

- Dęby, sosny, jarzębina, czy buki tworzą zwykle nasiona raz na kilka lat. Drzewa określonych gatunków mogą to synchronizować. Lepsza znajomość tego procesu może być przydatna w leśnictwie czy sadownictwie - mówi dr Michał Bogdziewicz...

Zdecydowana większość surowca, ponad 1,7 mln m sześc., trafi do sprzedaży dla firm w trybie przetargowym, zaś dla nabywców indywidualnych w sprzedaży detalicznej znajdzie się ponad 255 tys. m sześc. drewna.

Zaplanowano także, że ponad tysiąc metrów sześciennych trafi na coroczną submisje drewna cennego. Niecałe 90 tys. m sześc. to tzw., pula techniczna, która w trakcie roku będzie zadysponowana do sprzedaży na portalu aukcyjnym.

Marszałek zwrócił uwagę, że zasoby drzewne w lasach krośnieńskiej RDLP szacuje się na ponad 122 mln m sześc.; o 26 mln m sześc. więcej niż 20 lat temu. - Warto przypomnieć, że w 1978 roku szacowano je na niecałe 77 mln m sześc. Zatem w ciągu ponad 40 lat przybyło ponad 45 mln m. sześć. na pniu - mówił.

Rzecznik podkreślił, że każde tysiąc metrów sześciennych pozyskanego drewna, to przynajmniej dwa miejsca pracy przy ścince oraz zrywce drewna, a także kilka miejsc pracy w przemyśle drzewnym i handlu drewnem.

lasy, lesistość kraju, lasy państwowe, zmiany klimatu, Andrzej M. Jagodziński, gatunki drzew

Z polskich lasów nie zniknie aż tyle drzew

Ostatnio sporo mówi się i pisze o prognozach dotyczących lasów. Media informują, powołując się na Polską Akademię Nauk, że w perspektywie kilkudziesięciu lat w Polsce zniknie aż 75 proc. drzew. - Nie grozi nam wylesienie, tylko...

W drzewostanach południowo-wschodniej Polski średni roczny przyrost wynosi 7,1 m sześc. na hektar. - Zasobność naszych lasów osiągnęła 307 m sześc. na hektar i jest jedną z najwyższych w Polsce; przeciętna krajowa to 272 m sześc. na jeden hektar - wyjaśnił Marszałek.

Natomiast średni wiek drzewostanu na Podkarpaciu wynosi 75 lat i jest o 11 lat wyższy niż średnia dla Lasów Państwowych w Polsce oraz 15 lat wyższy niż średnia dla wszystkich krajowych drzewostanów.

Duża i wciąż rosnąca jest też ilość drewna martwego, pozostającego do naturalnego rozpadu w lesie dla zachowania jego różnorodności gatunkowej i siedliskowej. To konsekwencja starzenia się lasu.

Blisko 1/3 podkarpackich lasów stanowią drzewostany posadzone 50-70 lat temu na gruntach porolnych. Trwa przebudowa ich składu gatunkowego. - Tam gdzie rosły sosny, świerki czy olchy pojawiają się gatunki właściwe dla lasów w tej części Polski, czyli jodły, buki, jawory - zauważył leśnik.

RDLP w Krośnie nadzoruje 26 nadleśnictw gospodarujących na powierzchni 418 tys. ha. Lesistość tego regionu wynosi 38 proc. Od drugiej wojny światowej wzrosła o ponad 50 proc.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj