Lekarze weterynarii przeciw utworzeniu inspekcji bezpieczeństwa żywności

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
12-08-2016,12:50 Aktualizacja: 12-08-2016,13:18
A A A

Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna jest krytyczna wobec przygotowanego przez resort rolnictwa projektu utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która według resortu jest podstawą kompleksowego systemu sprawującego nadzór nad żywnością "od pola do stołu".

Rada zapowiada protest, a minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnia, że wiedza i doświadczenie lekarzy weterynarii będzie wykorzystane w nowej strukturze.

bezpieczeństwo żywności, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywności

Rzeźnicy i wędliniarze są za jedną inspekcją bezpieczeństwa żywności

Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP popiera projekt utworzenia Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Instytucja powinna podlegać premierowi lub ministrowi spraw wewnętrznych - napisano w liście otwartym. Stanowisko...

"W związku z planami Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi mającymi na celu likwidację Inspekcji Weterynaryjnej oraz utworzenie nowej Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności samorząd lekarzy weterynarii podjął decyzję o rozpoczęciu konsultacji, których celem będzie przygotowanie akcji protestacyjnej w ramach Porozumienia Wielkopolskiego" - napisała Krajowa Rada Lekarsko-Weterynaryjna (KRL-W) w komunikacie.

KRL-W liczy na rozpoczęcie dialogu z rządem, ale jednocześnie nie wyklucza zwołania na jesieni Nadzwyczajnego Zjazdu Lekarzy Weterynarii, który zajmie się sprawą reformy systemu bezpieczeństwa żywności - zaznacza rzecznik tej organizacji Witold Katner.

W Warszawie odbyło się, zwołane w trybie nadzwyczajnym, posiedzenie Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, która zajęła się oceną przygotowanego przez resort rolnictwa projektu ustawy o Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. Krajowa Rada podtrzymała swoją negatywną ocenę dotyczącą proponowanych rozwiązań.
żywność, eksport żywności, handel żywnością, Andrzej Gantner

Polska żywność napotyka bariery handlowe. Bruksela musi interweniować

Ponad 30 proc. produktów żywnościowych eksportowanych w ramach UE napotyka bariery handlowe. Zjawisko protekcjonizmu mimo wspólnego unijnego rynku nasila się. - Bezpodstawne czy niesprawiedliwe oskarżenia pod adresem danego producenta...

- Proponowana przez resort reforma systemu bezpieczeństwa żywności zakłada kompleksowy system sprawujący nadzór od pola do stołu. Podobne rozwiązania funkcjonują w wielu krajach. Projekt zakłada powołanie jednej, spionizowanej instytucji - Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności. W jej ramach bardzo ważnym segmentem będą oczywiście wszystkie kwestie dotyczące zagadnień związanych z weterynarią. Dlatego lekarze weterynarii nie muszą obawiać się o swoją przyszłość zawodową. Ostateczne decyzje rządu w tej sprawie zapadną na przełomie III i IV kwartału - odpowiada Krzysztof Jurgiel, minister rolnictwa.

- Zwołane w trybie nadzwyczajnym posiedzenie Izby nie rozpoczęło konsultacji w sprawie reformy systemu bezpieczeństwa żywności lecz zajęło się od razu konsultacjami na temat akcji protestacyjnej. Czy zatem, mówiąc wprost, chodzi o "stołki", czy o rzeczywistą troskę o przyszły kształt reformy systemu bezpieczeństwa żywności. Skupiamy się teraz na walce z wirusem ASF, ale Izba jak widać woli przygotowywać się do akcji protestacyjnej. To bardzo symptomatyczny sygnał o rzeczywistych powodach podjętych działań - dodał polityk.

W opinii samorządu weterynaryjnego, funkcjonujący w Polsce system urzędowych kontroli żywności, w tym działań podejmowanych przez Inspekcję Weterynaryjną, jest dobry. Dlatego KRL-W nie widzi celowości połączenia wszystkich inspekcji w proponowanym kształcie.
żywność, mięso, Państwowa Inspekcja Bezpieczeństwa Żywnośc, PIBŻ, bezpieczeństwo

Jedna inspekcja bezpieczeństwa żywności od początku 2018 roku

Reforma systemu bezpieczeństwa żywności jest jedną z najważniejszych w programie działań rządu - poinformował minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel. Zakłada ona konsolidację nadzoru nad bezpieczeństwem żywności w nowej instytucji - Państwowej...

- Proponowana reforma nie tylko nie przyczyni się do poprawy poziomu jakości i bezpieczeństwa polskiej żywności, ale negatywnie odbije się na krajowym przemyśle spożywczym i będzie stanowić impuls dla działań deprecjonujących polską żywność podejmowanych przez konkurentów działających w Unii Europejskiej - stwierdził Jacek Łukaszewicz, prezes KRL-W.

Zdaniem Rady projekt ustawy w kształcie zaproponowanym przez MRiRW nie powinien być procedowany i jako taki zasługuje na odrzucenie w całości. "Rozumiejąc potrzebę konsolidacji systemu bezpieczeństwa żywności uważamy, że optymalnym rozwiązaniem jest zrealizowanie tego zadania na bazie istniejącej Inspekcji Weterynaryjnej. Tylko takie rozwiązanie minimalizuje ryzyko utraty rynków zbytu dla polskiej żywności oraz gwarantuje prawidłowe reagowanie w sytuacjach kryzysowych, takich jak obecna walka z ASF" - czytamy na koniec w komunikacie.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu