Kukiz'15 chce utworzenia Polskiego Instytutu Żywności

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
06-02-2017,15:05 Aktualizacja: 06-02-2017,15:20
A A A

Połączenie 10 instytutów badawczych zajmujących się żywnością w jeden Polski Instytut Żywności - zakłada projekt ustawy, który klub Kukiz'15 złoży do marszałka Sejmu. Głównym zadaniem instytutu ma być zapewnienie doradztwa dla producentów i przetwórców żywności.

Stanisław Tyszka, wicemarszałek Sejmu powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Sejmie, że obecnie w Polsce funkcjonuje aż 10 instytutów badawczych, zajmujących się żywnością, m.in.: Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin oraz Instytut Żywności i Żywienia.

sprzedaż żywności przez rolnika, sprzedaż żywności, żywność, kukiz'15, jarosław sachajko

Kukiz'15: brak rozporządzeń do ustawy o sprzedaży bezpośredniej to skandal

Ministerstwo rolnictwa nadal nie przygotowało rozporządzeń do ustawy o sprzedaży bezpośredniej, to wielki skandal - powiedział w poniedziałek poseł Kukiz'15 Jarosław Sachajko. Jak dodał ustawa jest ważna dla rolników jak i...

Jak zauważył, ich działanie kosztuje polskich podatników ponad 90 milionów złotych, a zatrudniają one kilka tysięcy ludzi. Dlatego - poinformował Tyszka - Kukiz'15 przygotował projekt ustawy, który zakłada połączenie tych 10 instytutów badawczych, w jeden Polski Instytut Żywności.

Poseł podkreślił, że celem przygotowanego projektu jest zmniejszenie biurokracji i obniżenie kosztów ponoszonych przez budżet państwa. Siedziba PIŻ znajdowałaby się w Puławach. Kukiz'15 opowiada się za przenoszeniem części urzędów państwowych z Warszawy poza stolicę.

Jarosław Sachajko, szef sejmowej komisji rolnictwa przekonywał, że propozycja jego klubu przyniesie "niemałe" oszczędności dla budżetu państwa. Jak ocenił, pomoże to też małym i średnim przedsiębiorcom, którzy obecnie nie wiedzą do którego z 10 instytutów się zgłosić.

Inicjatywa ustawodawcza Kukiz'15, to kolejny projekt ustawy w ramach akcji "Wolnościowego Poniedziałku", polegającej na cotygodniowym przedstawianiu projektów ustaw, które mają poszerzyć sferę wolności obywateli lub ograniczyć niepotrzebną biurokrację.

Poleć
Udostępnij
Skomentuj