Kukiz krytykuje rządowy projekt w sprawie GMO

Poleć
Udostępnij
Skomentuj
Autor tekstu: PAP, (em) | redakcja@agropolska.pl
21-04-2017,13:20 Aktualizacja: 21-04-2017,13:36
A A A

GMO to duże niebezpieczeństwo. Niczego nie wiemy o jego skutkach, w związku z tym trudno jest przejść do porządku dziennego z czymś, co zostało wprowadzone bez gruntownych badań - powiedział Paweł Kukiz, lider Kukiz'15.

Polityk na konferencji prasowej w Sejmie odniósł się do rządowego projektu ustawy o mikroorganizmach i organizmach genetycznie zmodyfikowanych. Jego celem jest wdrożenie do polskiego prawa postanowień dyrektywy Parlamentu Europejskiego, "regulującej kwestie zamierzonego uwolnienia organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska, wprowadzania do obrotu produktów GMO oraz ich stosowania w uprawach".

gmo, uprawy gmo, rząd, rejestracja upraw gmo, komisja europejska

PSL: rząd zgadza się na uprawy GMO w Polsce

PiS zgadza się na uprawy GMO w Polsce, procedowana jest ustawa w tej sprawie. PSL jest za Polską wolną w 100 proc. od GMO, będziemy bronić dobrej, zdrowej żywności - powiedział w Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes ludowców. Lider PSL...

Kukiz ocenił, że "GMO jest dużym niebezpieczeństwem". - Niczego nie wiemy o GMO i jego skutkach, w związku z tym trudno jest przejść do porządku dziennego nad czymś co zostało wprowadzone bez gruntownych badań i określenia ewentualnych skutków - podkreślił.

Na pytanie, co budzi największy sprzeciw w projekcie Kukiz odparł: - Przede wszystkim niewiadoma. Bylibyśmy pierwszym pokoleniem w roli królików doświadczalnych.

Dodał, że jest zwolennikiem oznakowania każdej żywności, która zawiera choćby 0,01 proc. GMO. - Jestem za obowiązkiem takiego znakowania, żeby człowiek mógł po prostu dokonać wyboru: ryzykować i kupować tańsze produkty z zawartością GMO, albo kupować produkty prosto od polskiego rolnika bez zawartości tego czegoś o czym niewiele wiemy - zaznaczył.

Jarosław Sachajko (Kukiz'15), szef komisji rolnictwa i rozwoju wsi powiedział, że "przez parę ładnych lat PiS mówiło o zakazie GMO". - A w tej chwili ich postawa się nagle radykalnie zmieniła - w drugą stronę - zauważył.

pasze gmo, sektor mleczarski, mleko, krowy, bydło, spomlek, pasze wollne od gmo

Mleko ma być wolne od GMO. Na rynku szykuje się rewolucja

Spółdzielcza Mleczarnia Spomlek z Radzynia Podlaskiego wdraża program eliminacji pasz GMO. Firma zamierza przejść ze skupu mleka produkowanego w oparciu o pasze tradycyjne na skup surowca wytwarzanego bez użycia pasz z roślin modyfikowanych...

Ocenił, że "w tej ustawie jest dualizm: na początku mówi się, że Polska jest krajem wolnym od GMO, ale w następnym akapicie jest napisane, że dopuszcza się strefy upraw GMO". - Na to nie ma zgody - oświadczył.

Projektowana nowela reguluje też m.in. kwestie w zakresie powiadamiania właściwych polskich władz (Ministerstwa Środowiska) o uprawach GMO i zgłaszania ich lokalizacji oraz sposób, w jaki do wiadomości publicznej zostaną podane informacje o lokalizacji upraw GMO.

Projekt przewiduje sankcje karne. Prowadzenie uprawy GMO bez wymaganego zezwolenia lub niezgodnie z warunkami i sposobami określonymi w zezwoleniu na utworzenie strefy uprawy GMO będzie podlegało karze pieniężnej w wysokości od 10 tys. do 30 tys. zł za każdy rozpoczęty hektar uprawy.

Projekt nowelizacji został skierowany do dalszych prac w sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa oraz do Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 

Poleć
Udostępnij
Skomentuj