Kujawsko-pomorskie obawia się ASF. Rusza inwentaryzacja dzików

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
19-10-2016,10:00 Aktualizacja: 19-10-2016,10:13
A A A

W związku z zagrożeniem afrykańskim pomorem świń, w dniach 20-25 października prowadzona będzie w regionie kujawsko-pomorskim inwentaryzacja dzików. Leśnicy proszą o ograniczenie w tym terminie wizyt w lesie i ostrożność na drogach.

Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy w specjalnym komunikacie przypomina, że ASF jest zakaźną i wysoce zaraźliwą chorobą wirusową świń domowych i dzików.

Choroba nie jest groźna dla człowieka, ponieważ ludzie nie zarażają się wirusem ASF.

asf, specustawa, trzoda chlewna, lekarze weterynari

Hodowcy muszą w końcu poważnie traktować ASF

Afrykański pomór świń pojawił się w Polsce w lutym 2014 r. Od tego czasu wyszło już ponad 20 przepisów prawnych dotyczących tej choroby także tych, które regulowały sprawy bioasekuracji. Obecnie są one zaostrzone z wiadomych...
"Wystąpienie pomoru świń może być jednak przyczyną poważnych strat ekonomicznych, związanych z padnięciami zwierząt, wypłatami odszkodowań, kosztami zwalczania, a przede wszystkim, z wstrzymaniem obrotu oraz eksportu świń i wieprzowiny" - twierdzą urzędnicy.

Choroby nie notowano jeszcze na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. "Ponieważ przypadki i ogniska ASF zostały stwierdzone na terenie województwa podlaskiego, mazowieckiego i lubelskiego, konieczne jest dostosowanie naszego regionu do przepisów weterynaryjnych regulujących zagęszczenie dzików" - podaje Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki.

W dniach 20-25 października we wszystkich nadleśnictwach Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu będzie prowadzona ocena liczebności dzików w lasach metodą pędzeń próbnych na 10 proc. powierzchni lasów.

Leśnicy proszą - w miarę możliwości - o przełożenie wizyt w lesie na inny termin i wzmożoną ostrożność podczas poruszania się pojazdami przez tereny leśne. Przemieszczająca się zwierzyna (nie tylko dziki) może stanowić zagrożenie dla ruchu.

Poleć
Udostępnij
9. Europejski Kongres Menadżerów Agrobiznesu