KRIR: trzeba uruchomić aplikację "suszową"

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
01-07-2021,11:20 Aktualizacja: 01-07-2021,11:24
A A A

Już najwyższy czas, by umożliwić rolnikom rozpoczęcie procedury szacowania strat z powodu suszy, która zaczyna opanowywać przynajmniej część pól i upraw - uznała Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Rolniczy samorząd zwraca uwagę, że ostatni raport Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa wskazuje, że susza rolnicza wystąpiła prawie we wszystkich województwach, a na największy deficyt wody cierpią zboża jare.

susze, powodzie, magazynowanie wody, Zbigniew Popek, gospodarka wodna

Brak wody coraz bardziej odczuwalny. A ma być jeszcze gorzej

Żeby zapobiegać i powodziom, i suszom - potrzebne jest odpowiednie magazynowanie wody. - Holendrzy renaturyzują rzeki i odtwarzają tereny zalewowe. Musimy robić to samo - ocenia dr hab. Zbigniew Popek z SGGW. W wielu regionach Polski coraz bardziej...

"W związku z powyższym oraz sygnałami wojewódzkich izb rolniczych w sprawie ogromnych strat, jakie powoduje tegoroczna susza, pismem z 25 czerwca Zarząd KRIR zwrócił się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie rządowej aplikacji, umożliwiającej złożenie wniosku o oszacowanie strat spowodowanych przez suszę w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich" - poinformował rolniczy samorząd.

Według wspomnianego raportu IUNG za okres od 21 kwietnia do 20 czerwca największy deficyt wody notowany był na obszarze: Równiny Gryfickiej, Białogardzkiej, Nowogardzkiej, Pojezierzu Drawskim i Ińskim oraz na Wysoczyźnie Łobeskiej (od -170 do -209 mm).

Ogółem występowanie suszy rolniczej stwierdzono na terenie 15 województw w 11 uprawach.
 

Poleć
Udostępnij