KRIR: rolnicy potrzebują więcej czasu na składanie "posuszowych" wniosków

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
17-09-2015,11:35 Aktualizacja: 17-09-2015,12:29
A A A

Krajowa Rada Izb Rolniczych chce wydłużenia czasu na składanie wniosków o pomoc związaną z tegoroczną suszą. Póki co, dokumenty można dostarczać do 30 września.

Rolniczy samorząd wystąpił do premier Ewy Kopacz i Marka Sawickiego, ministra rolnictwa o przesunięcie terminu o co najmniej 2 tygodnie. "W wielu regionach kraju, komisje szacujące straty nie są w stanie udać się na pola wszystkich zgłaszających straty rolników, zwłaszcza, że do większości gospodarstw komisja udaje się już kolejny raz, z powodu ciągłych zmian przez IUNG w Puławach sposobu szacowania strat i wydawania przez resort rolnictwa nowych instrukcji" - tłumaczy KRIR.

susza rolnicza, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, pomoc suszowa

Straty z powodu suszy wynoszą 1,5 miliarda złotych

Według ostatnich danych suszą zostało dotknięte 220 tys. gospodarstw i 2 mln ha upraw rolnych, a komisje szacujące straty w gospodarstwach rolnych oceniły je na 1,5 miliarda złotych. Według zapowiedzi Marka Sawickiego, ministra rolnictwa komisje...

Właśnie dlatego - według izby - złożenie wniosków do 30 września jest niemożliwe. Zwłaszcza, że ostatnia zmiana instrukcji przesłana została dopiero 4 września, a 3 dni później resort opublikował nowy wzór protokołu szacowania szkód w gospodarstwach poszkodowanych w wyniku wystąpienia suszy w produkcji zwierzęcej. Komisje muszą zatem kolejny raz udać się do takich gospodarstw.

"Wydłużenie terminu na składanie przez rolników wniosków o pomoc do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest w opinii samorządu rolniczego niezbędne. Sytuacja wśród rolników jest bardzo napięta, co grozi wyjściem na ulice. Frustrację pogłębia niespójność przepisów i ciągłe zmiany instrukcji dotyczącej szacowania strat suszowych" - przekonuje na koniec rolniczy samorząd.

Poleć
Udostępnij
WAŻNE WYDARZENIE